[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski: Sytuacja społeczno-gospodarcza w Polsce jest coraz bardziej przewidywalna

Wszystkie programy o charakterze społeczno-gospodarczym, które wdraża konsekwentnie od dwóch lat rząd Zjednoczonej Prawicy, zmierzają w tym kierunku, żeby sytuację społeczno-gospodarczą w Polsce przede wszystkim z jednej strony zrównoważyć, a z drugiej strony, żeby ona była przewidywalna, jeżeli chodzi o prognozowanie – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja ekonomista Sławomir Horbaczewski. Odniósł się w ten sposób do danych GUS-u, z których wynika, że PKB w 2017 roku w Polsce wzrósł o 4,6 proc. [więcej]

Wysoki wzrost PKB ma miejsce przy wzroście konsumpcji prywatnej, ale również przy produkcji przewyższającej spożycie wewnętrzne – zwrócił uwagę dr Sławomir Horbaczewski.

– Mamy w tej chwili zwiększenie PKB (…) o 4,6 proc. przy – to jest bardzo ważne – nie tylko istotnym wzroście konsumpcyjnego popytu krajowego, czyli głównie konsumpcji prywatnej, ale też przy wzroście, coraz większym wpływie popytu inwestycyjnego, czyli przy zwiększeniu nakładów brutto na środki trwałe w gospodarce i na pojawieniu się trwałego, wciąż jeszcze nieznacznego, oddziaływania eksportu netto. Mamy sytuację, kiedy produkcja w kraju jest większa niż spożycie wewnętrzne. W związku z tym mamy nadwyżki, które możemy eksportować i które eksportujemy z powodzeniem – wyjaśnił.

Wzrost gospodarczy w Polsce odbywa się cały czas przy zrównoważeniu społecznym – zauważył ekonomista.

– Mamy nie tylko i wyłącznie korzyści gospodarcze, dla pomiotów gospodarczych, ale też dla społeczeństwa, bo musimy pamiętać o tym, że GUS informuje również o tym, iż mamy dobre, pozytywne tendencje na rynku pracy. (…). Moim zdaniem, te dwie rzeczy są ze sobą silnie powiązane: z jednej strony poprawiające się wskaźniki gospodarcze, które stabilnie się poprawiają, a z drugiej strony poprawa sytuacji społecznej, czyli wzrost gospodarczy nie dzieje się kosztem społeczeństwa – ocenił rozmówca Radia Maryja.

Istotnym czynnikiem jest wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw, co jest istotne z punktu widzenia przeciętnego Polaka – podkreślił ekspert.

– Wzrasta przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Ono wzrosło w skali roku 2017 o prawie 6 proc. Dane statystyczne mówią, że ono wzrosło o 5,9 proc. Dynamika wzrostu tych wynagrodzeń była wyższa niż w poprzednich ośmiu latach. To jest bardzo istotne z punktu widzenia przeciętnego Polaka, bo przeciętny Polak jest bardzo mocno zainteresowany tym, żeby jakość życia wzrastała. Jakość życia jest bardzo ważna i wzrost gospodarczy nie może odbywać się kosztem jakości życia – zaznaczył.

Obecnie mamy do czynienia z dobrym wzrostem gospodarczym, jednak w kolejnych latach będzie on zmierzał w kierunku ustabilizowania – tłumaczył Sławomir Horbaczewski.

– W roku 2018 powinniśmy spodziewać się przede wszystkim jego ustabilizowania, tzn. nie powinniśmy brać tego pod uwagę, że ta dynamika wzrostu będzie w jakiś gwałtowny sposób z roku na rok się poprawiała, bo baza do wzrostu gospodarczego jest coraz wyższa. Mając wzrost gospodarczy w danym roku, w kolejnym roku mamy punkt odniesienia, czyli tzw. bazę wyższą. W związku z tym można spodziewać się ustabilizowania, spłaszczenia tego wzrostu gospodarczego. On będzie się w dużej mierze przekładał na systematyczną poprawę życia społecznego – wskazał ekonomista.

Dobre statystyki gospodarcze Polski z pewnością nie wynikają ze stosowania kreatywnej księgowości czy innych sztuczek – podkreślił ekspert.

– Nie mamy absolutnie do czynienia z żadnymi sztuczkami, czy to księgowymi czy jakimikolwiek innymi. Przypomnę, że budżet państwa jest bardzo oczywisty. On jest dostępny w każdej chwili. Dzisiaj mamy społeczeństwo sieciowe, mamy internet dosłownie w każdej sekundzie. Gdy GUS ogłosił swoje wstępne dane za rok 2017 dotyczące PKB, wzrostu gospodarczego, to one były w ciągu sekundy dostępne dla każdego. Ustawa budżetowa, czyli budżet, wydatkowanie środków, jest bardzo przejrzyste. To widać wszędzie w mediach. Na stronie Ministerstwa Finansów czy NBP są bardzo precyzyjnie publikowanie wszystkie dane. Każdy może je w każdej chwili przeczytać, przeanalizować, sprawdzić. Tutaj nie ma nic, co nie jest opublikowane – powiedział rozmówca Radia Maryja.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl