[TYLKO U NAS] J. Kowalski: Stany Zjednoczone są sojusznikiem Polski w kontekście zablokowania Nord Stream 2

Projekt Nord Stream 2 uderza w interesy gospodarcze Polski i państw Europy Środkowo-Wschodniej, dlatego cieszymy się, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wspiera polski rząd w tym, aby go zablokować – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Janusz Kowalski. Ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego odniósł się w ten sposób do rozmowy premiera Morawieckiego z amerykańskim sekretarzem energii Rickiem Perry’m w Davos.

Rozmawialiśmy o wielu sprawach. Został poruszony także w bardzo, bardzo dużych szczegółach projekt Nord Stream 2. Stany Zjednoczone również uważają, że dalsza monopolizacja dostaw gazu do Europy może nie tylko zmniejszyć konkurencyjność Europy, ale także doprowadzić do większego uzależnienia od Rosji – zaznaczył po rozmowie Rickiem Perry’m premier Mateusz Morawiecki.

Janusz Kowalski powiedział na antenie Radia Maryja, że te słowa potwierdzają kierunek polityki energetycznej obecnego rządu w Polsce.

To są ważne słowa. Potwierdzają one kierunek, jaki Polska obrała w 2015 r., a więc od momentu zwycięstwa Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich i później Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych. Spowodowało to odwrócenie geopolitycznego sojuszu poprzedniego rządu, a więc odejście od prorosyjskiej polityki, która skutkowała utrwalaniem monopolu Gazpromu i innych dostawców surowców energetycznych ze Wschodu – wskazał ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego.

Polska ma dzisiaj wielkiego sojusznika w postaci Stanów Zjednoczonych w kontekście blokady projektu Nord Stream 2 – dodał.

Jeżeli dzisiaj – to jest bardzo istotne w kontekście dyskusji w Unii Europejskiej – mówi się o jakiejkolwiek solidarności, to chcemy zapytać: „Gdzie jest solidarność państw zachodnich i gdzie jest solidarność w kontekście połączenia z Rosją, które wprost uderza w interesy gospodarcze i geopolityczne państw Europy Środkowo-Wschodniej?”. Projekt niemiecko-rosyjski powinien być wstrzymany. Cieszymy się, że administracja prezydenta Trumpa wspiera polski rząd w tej ofensywie – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Warto pamiętać, że testament śp. Lecha Kaczyńskiego – w istocie zawierał się w programie dywersyfikacji, który dziś jest przez Polskę realizowany – sprowadzał się do realizacji trzech projektów – wskazał Janusz Kowalski.

Po pierwsze, budowa gazoportu i odpowiedź na szantaż rosyjski. Po drugie, budowa połączenia z Norwegią. Po trzecie, projekt budowy korytarza do transportu ropy naftowej „Odessa – Brody – Płock – Gdańsk” (nie jest realizowany na skutek agresji Rosji na Ukrainę). Brakuje 300-kilometrowego rurociągu pomiędzy systemem ukraińskim i polskim. Wszystkie te projekty były wspierane przez administrację Stanów Zjednoczonych, która jest zainteresowana tym, aby w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej (…) powstawały połączenia Północ-Południe – powiedział gość Radia Maryja.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Janusza Kowalskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl