[TYLKO U NAS] C. Warsewicz: Ubiegły i bieżący rok na kolei wyglądają bardzo dobrze

Ubiegły i bieżący rok na kolei wyglądają bardzo dobrze. Ilość pasażerów była jedną z najlepszych w ostatniej dekadzie, a przewozy towarowe „odbiły się” – mówił w sobotnim „Polskim punkcie widzenia” w Telewizji Trwam Czesław Warsewicz, wydawca portalu NaKolei.pl.

Gość TV Trwam wskazywał, że blisko 4 proc. wzrostu gospodarczego (PKB) i „podobna wielkość, która będzie osiągnięta” w tym roku, dobrze wróżą zarówno przewozom towarowym, jak i pasażerskim.

Dodał, że przewozy towarowe „rzeczywiście odbiły się” i masa ich ładunków wzrosła po raz pierwszy od kilku lat.

To pokazuje tę dynamikę i, jak myślę, wzrost gospodarczy. To ma swoje przełożenie. Jest korelacja między przewozem ładunków a wzrostem gospodarczym. Jeżeli gospodarka się rozwija, masa towarów do przewożenia jest większa – tłumaczył Czesław Warsewicz.

Według szefa NaKolei.pl dynamikę wzrostu widać również w wynikach przewozów pasażerskich.

Pasażerowie ewidentnie wracają na kolej. Widać te inwestycje taborowe, inwestycje infrastrukturalne poprawiające już niektóre połączenia, jak np. do Gdańska, gdzie jest bardzo konkurencyjny czas przejazdu. Modernizowane (są połączenia) do Poznania, Lublina i innych miejsc. To powoduje, że za moment tam też ta konkurencja wzrośnie – przekonywał gość „Polskiego punktu widzenia”.

Pytany o zapowiedzi dotyczące wprowadzenia tzw. wspólnego biletu kolejowego Czesław Warsewicz podkreślał, że taka oferta zapewni pasażerom komfort.

Przez lata liberalizacji na rynku przewozów kolejowych powstało dziesiątki spółek samorządowych, prywatnych i nie tylko. Dzisiaj jest ich kilkanaście. (…) Pasażer chce kupić bilet z punktu A do punktu B. (…) Chcemy jeden bilet i nie będziemy musieli poznawać całej struktury kolei – powiedział.

Odniósł się też do narzucanego przez prawo Unii Europejskiej IV Pakietu Kolejowego. Jego zdaniem dokument – który zakłada liberalizację rynku kolejowego – „rzeczywiście otwiera rynek przewozów, ale jest to też z drugiej strony szansą”.

My też możemy konkurować na rynkach europejskich. Widziałbym to nie tylko w perspektywie zagrożeń, ale też w perspektywie, przede wszystkim, szans. Jeżeli będziemy mieli sprawny, dobry, nowoczesny tabor z dobrą obsługą, konkurencyjną do przewozów chociażby niemieckich czy innych naszych sąsiadów, to myślę, że trasy połączeń zagranicznych też są intratne z naszego punktu widzenia opłacalności funkcjonowania – zauważył Czesław Warsewicz dodając, że w kwestiach IV Pakietu Kolejowego trzeba jednocześnie bronić swojego interesu i uregulowań szczegółowych.

Rozmawiając o innowacyjnych rozwiązaniach kolejowych, szef NaKolei.pl. zwrócił uwagę na projekt Luxtorpeda 2.0 wpisujący się w Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To bardzo dobry kierunek – ocenił.

Pokazuje, czy też wspiera, rozwój innowacyjnych rozwiązań. Z pewnością ten pojazd i te projekty (…) to projekty innowacyjne. (…) To powrót do tej dobrej tradycji przedwojennej i oby to się stało jak najszybciej, bo to na pewno jest dobre dla Polski, dla polskiej gospodarki, dla przedsiębiorstw – powiedział Czesław Warsewicz w niedzielnym „Polskim punkcie widzenia” w TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl