fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] W. Lewandowski: Jakość polskiej żywności jest doceniana. Promujemy rolników, którzy prowadzą w swoich gospodarstwach małe przetwórstwo

Nasza żywność jest bezsprzecznie zdrowsza niż żywność pochodząca z krajów Zachodu. Promujemy rolników, którzy prowadzą w swoich gospodarstwach małe przetwórstwo – zaznaczył Włodzimierz Lewandowski, wicedyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W miniony weekend w Bratoszewicach odbyły się targi rolne „W sercu Polski”. W ramach dwudniowego lokalnego święta miała miejsce także XXI Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 firm, wystawców oraz hodowców. Była to okazja m.in. do promocji zdrowej polskiej żywności i wymiany doświadczeń między rolnikami.

– Nasza żywność jest bezsprzecznie zdrowsza niż żywność pochodząca z krajów Zachodu. W produkcji roślinnej na pewno zużywamy mniej środków ochrony roślin, czy nawozów w przeliczeniu na hektar. Również nasze zwierzęta w dalszym ciągu są żywione w sposób bardziej tradycyjny, niż w innych krajach. Jakość polskiej żywności jest doceniana. Różnica w produkcji roślinnej czy w produkcji zwierzęcej jednak jest zauważana. Jeżeli chodzi o wystawę hodowlaną, to cała sobota była dniem poświęconym na ocenę tych zwierząt. Sędziowie, eksperci oceniali poszczególne gatunki, a dopiero niedziela była prezentacją championów w poszczególnych gatunkach i kategoriach – wskazał Włodzimierz Lewandowski.

Od tego roku na wszystkich naszych targach promujemy rolniczy handel detaliczny – powiedział wicedyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

– Promujemy rolników, którzy prowadzą w swoich gospodarstwach małe przetwórstwo (…). W ubiegłym roku została podwyższona kwota zwolniona od podatku, rozszerzono możliwość sprzedaży miejsc, do których rolnik może sprzedawać. Chodzi tu przede wszystkim o gospodarstwa małe, które mają nadmiar siły roboczej i mogą wytwarzać wędliny, sery, piec pieczywo czy ciasta. Możliwości są różne i chcemy pokazywać, że to się dzieje, że takie wyroby można kupić praktycznie u swoich sąsiadów. Na pewno powoli będzie się to rozwijać. Ten rozwój już teraz jest widoczny, a my chcieliśmy go ułatwić pokazując rolników, którzy w ten handel detaliczny zdecydowali się wejść – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.   

Cała rozmowa z wicedyrektorem Włodzimierzem Lewandowskim dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj