[TYLKO U NAS] T. Szczyrbak: Prawdy Polaków spod Znaku Rodła nadal są niezbędne

Obok setnego jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości, w bieżącym roku obchodzimy także 80-lecie ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Na antenie Radia Maryja w czwartkowych „Aktualnościach dnia” przypomniał je Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła z Wrocławia.

Gość popołudniowej audycji zaznaczył, że obecnie, z mocy uchwały Senatu RP, trwa Rok Polaków Spod Znaku Rodła. Okazji towarzyszą liczne wydarzenia.

– Szereg różnego rodzaju inicjatyw, wydarzeń, spotkań, które wpisują się w ten bogaty rok (…). Gdy 4 marca tego roku miały miejsce centralne, ogólnopolskie uroczystości [czytaj więcej], we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim (…), ja już wtedy deklarowałem (…), że ileś takich inicjatyw będzie miało miejsce – co najmniej we Wrocławiu (…). Jesteśmy na kilkanaście dni przed kolejną taką uroczystością – zapowiedział Tadeusz Szczyrbak [więcej].

Przyszłe wydarzenie, jak dodał, ma upamiętnić historię okresu międzywojennego, ale też „pokazać ofertę dla Polaków w XXI wieku”.

– 27 maja, w przyszłą niedzielę, w centrum Wrocławia przy Hali Stulecia będzie miała miejsce (…) uroczystość, o godz. 18.00 w sali audytoryjnej wrocławskiego centrum kongresowego. Odbędzie się właśnie taka uroczystość przypominająca te Prawdy Polaków, to dziedzictwo, a z uwagi właśnie na kontekst, na bliskość Dnia Matki, piąta prawda Polaków – „Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!” – będzie tutaj nam w sposób szczególny towarzyszyć. (…) Zwieńczeniem tego wieczoru będzie o godz. 21:30 specjalny pokaz wrocławskiej fontanny multimedialnej (…) pt. „Jan Paweł II” – powiedział Tadeusz Szczyrbak wskazując, że spotkanie ma pokazać, iż Prawdy Polaków nadal są „wręcz niezbędne”.

Prezes Rodziny Rodła z Wrocławia przytoczył na antenie wspomniane pięć prawd.

– Prawda pierwsza: Jesteśmy Polakami! Prawda druga: Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Prawda trzecia: Polak Polakowi bratem! Prawda czwarta: Co dzień Polak Narodowi służy! I prawda piąta (…): Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!” – wyrecytował.

Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu „rodzina” i ostatnich trzech wyrazu „godło”. Znak przedstawia białe rodło na czerwonym tle, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w tym kraju.

RIRM

drukuj