fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Szef Fundacji Mamy i Taty: Skala rozwodów w Polsce jest olbrzymia. To wirus, który trawi nasze społeczeństwo

Skala rozwodów w Polsce jest olbrzymia. Można mówić nawet o pladze rozwodów, czy wirusie, który trawi nasze społeczeństwo zwrócił uwagę Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty w piątkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Dobiega końca kampania społeczna „Ratuj rodzinę”. Jest ona kierowana do małżeństw przeżywających kryzys oraz społeczeństwa i osób decyzyjnych. Celem emitowanego w mediach 30-sekundowego spotu jest uświadomienie, że rozwód może nieść za sobą poważne zagrożenia dla prawidłowego rozwoju dzieci.

Kampania ma również zachęcać do tego, aby walczyć o swój związek. Skala rozwodów w Polsce jest jednak olbrzymia. Można mówić nawet o pladze rozwodów, czy wirusie, który trawi nasze społeczeństwo. Jak pokazują badania, jedna trzecia rozwodników żałuje swoich decyzji. Właśnie przede wszystkich do tych odbiorców chcemy trafić. (…) Trzeba pozytywnie patrzeć na swoje związki, bo złe emocje często później przytłumiają nam to wszystko, co dobrego się wydarzyło przez lata bycia razem – zaznaczył szef Fundacji Mamy i Taty.

Zdaniem Marka Grabowskiego, kiedy dochodzi do kryzysu w małżeństwie, warto wówczas porozmawiać o problemie ze specjalistą czy z ekspertem, a nie od razu kierować sprawy do adwokata.

Należy porozmawiać z kimś mądrym, kto obiektywnie będzie umiał spojrzeć na nasz związek, ale przede wszystkim musimy pracować z młodzieżą. Należy pracować nad systemem edukacji, który jest w Polsce zdecydowanie przestarzały, wymaga poprawy. Obecnie szkoła opiera się głównie na testach, warto natomiast wprowadzić pewne elementy psychologiczne rozwiązywania konfliktów, nauk relacji interpersonalnych, wyrażania emocji, kontaktowania się z sobą. Dzieci powinny nabyć pewne umiejętności, które później przydadzą im się w życiu – dodał gość TV Trwam.

Fundacja Mamy i Taty wskazuje przy tym, że rozwód może mieć konsekwencje w dalszym życiu dziecka, np. obniżyć poczucie własnej wartości, czy utrudnić nawiązywanie relacji. Jak wynika z danych, w miastach rozwodem kończy się 44 procent małżeństw, a na wsi – blisko 23 proc.

RIRM

drukuj