fot. PAP/Paweł Supernak

[TYLKO U NAS] Prof. Mickiewicz: Polska skutecznie wykorzystała Zgromadzenie Parlamentarne NATO do obrony strategicznych interesów

Polska skutecznie wykorzystała warszawskie Zgromadzenie Parlamentarne NATO do obrony swoich strategicznych interesów – ocenił w rozmowie z reporterem TV Trwam politolog prof. Piotr Mickiewicz.

Ekspert zwrócił uwagę na dwa ważne zapewnienia, które padły w parlamencie z ust sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Chodzi o zaostrzenie polityki wobec Rosji, w postaci podwyższania zdolności obronnych i reagowania w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Druga ważna deklaracja to zaangażowanie się w rejonie Morza Czarnego i Bałkanów, co także zwiększa siłę i skuteczność działania NATO.

To międzynarodowe spotkanie należy uznać za sukces polskich władz zarówno w wymiarze politycznym, jak i strategicznym – powiedział prof. Piotr Mickiewicz.

– Państwo o takim potencjale, jak Rzeczpospolita Polska musi prowadzić swoją politykę w NATO w taki sposób, żeby wkomponowywać interesy polityczne w całokształt działań tejże organizacji. To było widać w wypowiedziach polskich polityków, którzy nasze interesy narodowe usiłowali wkomponować w dyskusje o sposobie funkcjonowania Paktu Północnoatlantyckiego, podkreślając konieczność zarówno utrzymania stosunków transatlantyckich, roli Stanów Zjednoczonych w Sojuszu, ale jednocześnie widząc potrzebę aktywności w regionie Morza Śródziemnego, w regionie Morza Czarnego, demokratyzacji procesów politycznych w tych obszarach – powiedział prof. Piotr Mickiewicz.

W tym kontekście wczoraj sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pochwalił polskie władze m.in. za systematyczne zwiększanie wydatków na obronność. Polska na armię przeznacza już 2 proc. PKB co jest realizacją oczekiwań wobec państw Sojuszu. Wskazywano też na zaangażowanie RP w misje stabilizacyjne i walkę z terroryzmem.

W lipcu w Brukseli odbędzie się Szczyt NATO, podczas którego mogą zapaść wiążące decyzje dotyczące wzmocnienia struktur i zdolności Sojuszu. Polska zgłosiła m.in. zainteresowanie ws. usytuowania jednego z centrów dowodzenia; miałaby się nim stać kwatera Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

RIRM

drukuj