[TYLKO U NAS] Min. Kwiatkowski z Mołdawi: Tutejsi Polacy podtrzymują polskość i działają na rzecz jej zachowania

Wizyta w Mołdawii to przede wszystkim owocne spotkania z mieszkającymi tu Polakami. Podejmują oni szereg działań dla całej społeczności – relacjonuje w niedzielę, w ostatnim dniu wizyty w tym kraju, prezydencki minister Adam Kwiatkowski. 

Podróż wpisuje się w akcję niesienia pomocy Polakom na Wschodzie. Inicjatywie patronują prezydenta RP Andrzej Duda i jego małżonka.

W Mołdawii Adam Kwiatkowski rozmawiał już m.in. z przedstawicielami Polonii, Ambasady RP oraz tamtejszymi kapłanami i politykami. Minister, który w Kancelarii Prezydenta RP odpowiada za relacje z Polakami za granicą, zaznacza, że ze spotkań tych płynie „wielka miłość do RP”. Nasi rodacy w Mołdawii aktywnie promują polskość i działają na rzecz jej zachowania w społeczności – wskazuje minister Kwiatkowski.

– To były przede wszystkim spotkania z nimi – z tymi Polakami, którzy aktywnie działają w różnych polskich stowarzyszeniach w Kiszyniowie, z tymi, którzy na co dzień mieszkają – i również są zaangażowani w te działania – w Raszkowie, w Słobodzie Raszków, w Rybnicy i Tyraspolu. To spotkania, można powiedzieć, z grupą liderów tej polskiej społeczności, a to co cieszy – również z bardzo dużą grupą polskich dzieci, młodzieży – tych, którzy wiedzą o swoich polskich korzeniach, podtrzymują tę polskość i działają na rzecz jej zachowania – podkreśla nasz rozmówca. 

Spotkania – jak dodaje – są też okazją do zobaczenia inwestycji i działań, „które zostały podjęte tam na miejscu, choćby w Raszkowie, np. z funduszu współpracy”.

– Mogłem zobaczyć jak te polskie środki przyniosły efekty w nowo wyremontowanej przychodni, w Domu Kultury, czy w takim miejscu, z którego bije źródło czystej wody. Widać, że jesteśmy tutaj obecni, że realizujemy różne ważne projekty i to bardzo cieszy. W Raszkowie na cmentarzu, gdzie spoczywają nasi przodkowie. Widziałem też pomniki, płyty grobowe, które są restaurowane w oparciu o środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Adam Kwiatkowski.

Prezydencki minister podkreśla, że to, co zobaczył wpisuje się w „olbrzymie spektrum różnych          form aktywności”.

– Takich form, które dają też świadectwo o Polsce i w ich wyniku ci, którzy tam mieszkają – ich (Polaków) sąsiedzi – też w taki sposób patrzą na Polskę (…). To co ważne i co należy podkreślić to efekty działalności polskich organizacji, które spotykają się z dużym uznaniem i z dużym wsparciem ze strony władz mołdawskich – zaznacza.

Minister dodaje, że wizyta spotkała się
z „bardzo ciepłym przyjęciem”. Po raz kolejny pokazaliśmy, że pamiętamy o naszych rodakach – zaznacza.

Wizyta polskiej delegacji w Mołdawii zakończy się w poniedziałek.  Mołdawia to obecnie jedno z najbiedniejszych państw w Europie. Szacuje się, że mieszka tam około 10 tys. osób narodowości Polskiej.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl