fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Jan Paweł II odsłonił perspektywę walki duchowej

Jan Paweł II pokazał inną drogę. Pokazał, że walka to przede wszystkim nieszczęście, że walka prowadzi do strasznych ofiar. On odsłonił perspektywę walki duchowej, kiedy człowiek najpierw pokonuje swoją słabość, swój grzech – powiedział ks. prof. Jan Machniak w felietonie „Myśląc Ojczyzna” w Radiu Maryja.

Ks. prof. Jan Machniak zwrócił uwagę, że pontyfikat Jana Pawła II był pełen niezwykłych rzeczy od pierwszych dni jego trwania.

– Homilia inauguracyjna Ojca Świętego Jana Pawła II brzmiała niezwykle mocno i zdecydowanie. Ojciec Święty rozpoczął ją od słów Chrystusa wypowiedzianych do swoich uczniów, kiedy stanął nad jeziorem Genezaret po nocnym połowie i powiedział im: „Nie lękajcie się”. Jan Paweł II wykorzystał te słowa. „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi” tak brzmiało pierwsze przemówienie, pierwsza homilia Ojca Świętego Jana Pawła II – mówił gość Radia Maryja.

To przesłanie, które skierował Ojciec Święty do świata, miało szczególne znaczenie – zauważył ks. prof. Jan Machniak.

– Ówczesny świat był podzielony na dwa wielkie bloki militarno-polityczne, Wschód i Zachód, komunizm i kapitalizm, Moskwa i Ameryka. Bloki te straszyły się nawzajem bronią nuklearną, gromadzoną gdzieś w arsenałach pod ziemią i, od czasu do czasu, pokazywaną światu. Milionom ludzi podział ten wydawał się trwały na dziesięciolecia i nie do pokonania. Kraje komunistyczne budziły lęk i niepokój. Słowa Jana Pawła II „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi” wskazywały przede wszystkim na osobę Jezusa Chrystusa. Tylko On może przezwyciężyć strach, jaki rodzi się w sercu człowieka – stwierdził kapłan.

Po soborze watykańskim II także w Kościele katolickim zaczęły zachodzić pewne zmiany.

– Posoborowa reforma liturgiczna spowodowała na Zachodzie anty-reakcję ks. abp. Marcela Lefebvre’a i powstanie tradycjonalistów, którzy bronili liturgii przedsoborowej. Zmuszano ludzi do tego, aby przyjmowali Komunię Świętą na stojąco i na rękę, zakazano klękania w czasie Mszy św. Fałszywe interpretacje soborowe w duchu wymyślonego Vaticanum Secundum spowodowały niezwykły zamęt pośród wiernych. W Polsce nie odczuwaliśmy tego tak dramatycznie i strasznie, ponieważ mądry Prymas Tysiąclecia, po Soborze Watykańskim II, stopniowo i etapami wprowadzał reformę liturgiczną – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

W latach 80. dużym zagrożeniem dla Kościoła była teologia wyzwolenia – zaakcentował gość Radia Maryja.

– Jak i pewne nurty teologiczne, które zrodziły się w Niemczech czy w Belgii. W Ameryce Łacińskiej teologia wyzwolenia zachęcała do tego, aby przy pomocy karabinów, broni wprowadzać sprawiedliwość społeczną. „Chrystus z karabinem na ramieniu” to było hasło teologii wyzwolenia. Jan Paweł II pokazał inną drogę. Pokazał, że walka to przede wszystkim nieszczęście, że walka prowadzi do strasznych ofiar. On odsłonił perspektywę walki duchowej, kiedy człowiek najpierw pokonuje swoją słabość, swój grzech, a potem stara się zmieniać siebie i cały świat – mówił kapłan.

Felieton z cyklu „Myśląc Ojczyzna” ks. prof. dr hab. Jana Machniaka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl