fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Ks. bp prof. I. Dec o Konstytucji dla Nauki: Teologia zasługuje na wyższą ocenę

Teologia zasługuje na wyższą ocenę. Gremium funkcjonujące przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało 40 punktów tylko czterem czasopismom teologicznym, z czego trzy nie są katolickie. W tej chwili będzie się toczyć batalia o to, żeby zweryfikować listę czasopism punktowanych – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. bp prof. Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej i przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP.

W kontekście roli i znaczenia teologii w Konstytucji dla Nauki ks. bp Ignacy Dec zapowiedział, że „będzie wzniesiona petycja, żeby zweryfikować listę czasopism punktowanych”.

– Teologia zasługuje na wyższą ocenę. (…) Trzeba więc jeszcze raz rozważyć pewne postulaty, które wpłyną do komisji, ogólnopolskiego gremium, funkcjonującego przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ono przyznało jedynie 40 punktów czterem czasopismom (teologicznym – red.), z czego trzy są pismami niekatolickimi. Tylko „Studia Warmińskie” mają tutaj 40 punktów. (…) Wiele wartościowych czasopism jest pominiętych. W tej chwili będzie się toczyć batalia o to, żeby sprawę jeszcze raz rozważyć i zweryfikować tę listę. To jest ważne, dlatego że autorzy chcą pisać w takich czasopismach, które są punktowane, bo to jest korzystne przy awansie naukowym – zaznaczył duchowny.

Przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski wskazał, że „dziekani wydziałów teologicznych podnieśli również sprawę tzw. licencjatu rzymskiego”.

– W kościelnych dokumentach Papież wyraźnie wymienia, że akademickimi stopniami nauki są: licencjat, magisterium i doktorat. Natomiast w ustawodawstwie państwowym licencjat jest traktowany jako stopień, który prowadzi do magisterium. Mamy tutaj różne ukształtowanie stopni naukowych. (…) Jeżeli nie będzie można zrobić licencjatu, no to – według prawa kościelnego – nie będzie otwartej drogi do doktoratu. A on jest nam potrzebny, bo na wydziałach teologicznych wykładowcy powinni mieć stopień doktora nauk teologicznych, a w seminariach przynajmniej licencjata – podkreślił.

Ks. bp Ignacy Dec powiedział, że dziekani wydziałów teologii „chcą upomnieć się, aby mogły być prowadzone studia licencjackie, które trwałyby 4 semestry – 2 lata”.

– Dotychczasowe studia doktoranckie zostały skasowane, a utworzono – mocą tej konstytucji – tzw. szkoły doktorskie. Są tu wielkie ograniczenia. Można powiedzieć, że została zmniejszona liczba doktorantów. (…) Martwimy się o wydziały prawa kanonicznego. Kodeks prawa kanonicznego, którym kieruje się Kościół, wyraźnie stawia wymaganie, że księża zatrudniani przez biskupów w sądach biskupich – one zajmują się najczęściej procesami małżeńskimi – powinni mieć przynajmniej ukończony licencjat z prawa kanonicznego. Nie wystarczy z teologii – wskazał ordynariusz diecezji świdnickiej.

Cała rozmowa z ks. bp. Ignacym Decem dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl