fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

[TYLKO U NAS] Dr P. Machalski o kryzysie PO: To dziurawy statek nieudolnie prowadzony przez Borysa Budkę, który jest nieustannie podtapiany przez wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych

Trzeba zauważyć, że tak słabego przewodniczącego, jakim jest Borys Budka, nigdy wcześniej nie miała nie tylko Platforma, ale także żadna partia polityczna obecna w polskim parlamencie po 1989 roku – powiedział dr Paweł Machalski, politolog, w rozmowie Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Od pewnego czasu na arenie politycznej obserwujemy kryzys Platformy Obywatelskiej. Wskazują na to m.in. sondaże wyborcze, w których ta partia nie cieszy się poparciem obywateli. Dr Paweł Machalski ocenił, co jest przyczyną słabnącego poparcia PO.

– To dziurawy statek nieudolnie prowadzony przez Borysa Budkę, który jest nieustannie podtapiany przez wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do tych wewnętrznych niewątpliwie należy słabe przywództwo Borysa Budki. Trzeba zauważyć, że tak słabego przewodniczącego, jakim jest Borys Budka, nigdy wcześniej nie miała nie tylko Platforma, ale także żadna partia polityczna obecna w polskim parlamencie po 1989 roku – ocenił rozmówca Radia Maryja.

Według politologa do trudnej sytuacji partii przyczynił się również „kryzys programowy, kryzys wiarygodności i idei”.

– To jest partia, która w 2001 roku zakładana m.in. przez śp. Macieja Płażyńskiego, marszałka Sejmu, deklarowała przywiązanie do chrześcijaństwa i stawiała się po centroprawicowej stronie sceny politycznej, a w połowie lutego 2021 roku deklaruje wolę aborcji niemalże na życzenie. Jest to kryzys wiarygodności i tożsamości. Jest to partia pustki programowej i duchowej – wyjaśnił.

Ekspert podkreślił, że obecnie ugrupowanie, którego liderem jest Borys Budka, odnotowuje najgorszy wynik od początku swojego istnienia. Zdaniem rozmówcy Radia Maryja, Platformie nie służy również tworzenie koalicji z liberalno-lewicowymi partiami.

– Tak wiele tworów liberalno-lewicowych nie jest w stanie osiągnąć wyniku nawet na poziomie 15 proc. To jest porażka. To nie wróży dobrze tym formacjom – ocenił dr Paweł Machalski.

Obok czynników wewnętrznych na złą sytuację Koalicji Obywatelskiej wpływają również okoliczności z zewnątrz. Jedną z nich jest rosnące poparcie dla ugrupowania Szymona Hołowni.

– Szymon Hołowna stworzył niepozorny ruch przed wyborami prezydenckimi w ubiegłym roku, a teraz ma ponad 20 proc. poparcia – zwrócił uwagę politolog.

Rozmówca Radia Maryja wskazał, że brak strategii PO, który obserwujemy od dłuższego czasu, przyczynia się do tego, że partia traci zaufanie wyborców oraz gubi się w swoich decyzjach, zmieniając zdanie w sprawach kluczowych dla Polski.

– Brak strategii wobec Krajowego Planu Odbudowy niewątpliwie sprawił, że partia się już zapętliła i potknęła o własne strukturalne nogi. Politycy pogubili się w narracji, retoryce i zaprzeczali swoim własnym słowom sprzed kilku tygodni – podsumował dr Paweł Machalski.

radiomaryja.pl

drukuj