[TYLKO U NAS] Dr Ł. Kister po spotkaniu Trumpa z Kimem: Mamy szansę na zażegnanie możliwości konfliktu nuklearnego na świecie

Wierzę, że mamy szansę na przywrócenie normalności, a przede wszystkim na zażegnanie możliwości konfliktu nuklearnego na świecie – mówił we wtorek na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oraz przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkali się dziś w Singapurze. Jak zaznaczył Łukasz Kister, „jest to pierwsze tego rodzaju spotkanie przywódców USA i Korei Północnej (…) od bardzo wielu lat, które zakończyło się jakąkolwiek decyzją”.

– Decyzją, która może stać się zalążkiem kolejnych działań, podwaliną pod zbudowanie czegoś trwałego, systemu, który pozwoli w bliższej lub dalszej przyszłości rozwiązać konflikt na Półwyspie Koreańskim, który nie ma znaczenia tylko i wyłącznie dla obu państw koreańskich, ale jest to konflikt i sytuacja kryzysowa, która wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo międzynarodowe – powiedział.

Przywódcy obu państw podpisali wspólny dokument, który ma zapewnić „bardzo szybkie” rozpoczęcie denuklearyzacji. Gość Radia Maryja stwierdził, że „nikt się nie spodziewał tak dalekich posunięć z obu stron”.

– Wynika to chociażby z nie tak dawnych deklaracji prezydenta Stanów Zjednoczonych, który odmówił spotkania, przełożył umówione spotkanie, w bardzo ostrych słowach wypowiedział się o zniszczeniu północnokoreańskiego reżimu – zauważył.

– To dobry znak, dobry prognostyk na przyszłość. Są głosy, które (…) mówią o tym, że jest to robienie ukłonów w stronę reżimu Kima, że jest to jakieś działanie pod publikę, budowanie własnych partykularnych interesów, (…) jednak patrząc na treść tego porozumienia, na sposób organizacji tego spotkania, to jednak powinniśmy żyć wielkimi nadziejami, że przyniesie to realne rezultaty – kontynuował ekspert ds. bezpieczeństwa.

Mamy szansę na zażegnanie możliwości konfliktu nuklearnego na świecie – wskazał.

 – Ja osobiście, choć nie jestem hura optymistą i wiem, jak długo już trwa konflikt koreański, wiem jak wiele różnych rozmów pokojowych się toczyło, to ciągle wierzę, że mamy szansę na rozwiązanie, przywrócenie normalności, a przede wszystkim mamy szansę na zażegnanie możliwości konfliktu nuklearnego na świecie – podkreślił.

Chcielibyśmy, aby jak najszybciej doszło do stabilizacji tamtego regionu – dodał.

– Oczekiwania, że nagle dojdzie do jakichś demokratycznych przemian w Korei Północnej to już są marzenia i oczekiwania dość złudne, natomiast stabilizacja, próba wyciszenia konfliktu, doprowadzenia do wspólnych działań politycznych czy ekonomicznych będzie już wielkim sukcesem i będzie można mówić o przełomie – mówił dr Łukasz Kister.

Całą rozmowę z dr. Łukaszem Kisterem we wtorkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać  [tutaj].

RIRM

drukuj