[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Warunkiem odrodzenia się prawdziwych europejskich wartości jest reorientacja w kierunku przyjęcia chrześcijańskiego modelu życia społecznego
Ta nowa wiosna, o której mówi Matteo Salvini, ma być też renesansem prawdziwych europejskich wartości. Niewątpliwie warunkiem tego odrodzenia jest po prostu reorientacja polityki europejskiej właśnie w kierunku przyjęcia chrześcijańskiego modelu życia społecznego, kierunku poszanowania praw rodziny – mówił w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Krzysztof Kawęcki prezes Prawicy Rzeczypospolitej.
W środę z wizytą w Polsce przebywał wicepremier oraz szef MSW Włoch Matteo Salvini. Spotkał się wówczas m.in. z szefem polskiego MSWiA Joachimem Brudzińskim oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.
Dr Krzysztof Kawęcki ocenił, że efektem spotkania Kaczyński-Salvini mogą być np. propozycję współpracy pomiędzy Polską i Włochami na forum unijnym.
– Myślę, że to spotkanie raczej zaowocuje – bo zapowiedziane są kolejne spotkania, już może bardziej w takich gronach eksperckich, ale także w kierownictwie tych partii – pewnymi propozycjami rozwiązań i współpracy polsko-włoskiej na forum Unii Europejskiej. (…) Matteo Salvini zaprezentował inny pomysł na UE, inny pomysł od tego, który lansują ośrodki liberalne i lewicowe. Ta „wiosna ludów”, o której mówił Salvini, to jest określenie, które od pewnego czasu się pojawiło w publicystyce, w wystąpieniach przede wszystkim polityków orientacji chrześcijańskiej, konserwatywnej, narodowej w Europie, dlatego że co najmniej od 2017 roku można zauważyć wzrost tendencji, które nazywane są – może niezbyt trafnie – eurosceptycznymi – wskazał polityk.
Aby doszło do odrodzenia prawdziwych europejskich wartości, należy dokonać modyfikacji obecnej polityki UE – podkreślił prezes Prawicy Rzeczypospolitej.
– Ta nowa wiosna, o której mówi Salvini, ma być też – jak podkreślił – renesansem prawdziwych europejskich wartości. Niewątpliwie warunkiem tego odrodzenia jest po prostu reorientacja polityki europejskiej właśnie w kierunku przyjęcia chrześcijańskiego modelu życia społecznego, kierunku poszanowania praw rodziny, przezwyciężenia zapaści demograficznej, przeciwstawienie się polityce imigracjonizmu – tłumaczył.
Wyniki wyborów krajowych w części państw należących do UE dowodzą tego, że to odrodzenie powoli następuje. Dobrym tego przykładem są właśnie Włochy – podkreślił gość „Aktualności dnia”.
– Już wybory na szczeblu krajowym w niektórych krajach Unii Europejskiej pokazały, że to odrodzenie tak naprawdę jest widoczne. Przypomnijmy, że przede wszystkim w marcu 2018 roku koalicja centroprawicowa, której integralnym elementem jest Liga Północna, kierowana przez Matteo Salviniego, zdobyła w sumie 37 proc., a partia może troszeczkę bardziej odległa ideowo, ale też krytykująca pewne rozwiązania unijne – Ruch Pięciu Gwiazd – 33 proc., a więc jest to zdecydowana dominacja innego sposobu myślenia, który właśnie zwyciężył wśród obywateli Włoch. To się przełożyło właśnie na stworzenie tego rządu, który tym samym jest krytykowany za różne rozwiązania gospodarcze przez UE – zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki.
Możliwe jest, że po tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego dojdzie do zdecydowanego wzmocnienia roli konserwatystów oraz zwolenników zachowania suwerenności i tożsamości państw narodowych w UE – akcentował prezes Prawicy RP.
– Według szacunków wydaje się, że chadecy (chrześcijańska demokracja), którzy jednak preferują ten kierunek federalistyczny, utrzymają swoją przewagę, będą chyba najsilniejszą frakcją. Przypominam, że w tej frakcji są również przedstawiciele PO i PSL, ale również i partii Fidesz Viktora Orbana, a zatem ta koalicja też nie jest jednolita. (…) Nie wiemy, czy będzie ta frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, ale wydaje się, że taka bardziej eurosceptyczna frakcja na pewno będzie funkcjonowała. (…) Wydaje się, że taka frakcja dążąca do zachowania rzeczywistej tożsamości narodowej, suwerenności, w której zapewne będzie Liga Północna, partia Marine le Pen, szwedzcy demokraci, może stać się trzecią siłą polityczną, a jeśli doszłoby do współpracy (…) między dwoma frakcjami: konserwatystów i tą frakcją suwerennościową, tożsamościową, to wtedy nawet bardzo prawdopodobne jest to, że właśnie ta frakcja będzie drugą siłą polityczną po chrześcijańskich demokratach, a przed socjalistami – powiedział polityk.
Całość rozmowy z dr. Krzysztofem Kawęckim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].
RIRM