fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] B. Piecha: Polska będzie współpracować z najważniejszymi ośrodkami leczenia onkologicznego na świecie

Będziemy współpracować z najważniejszymi ośrodkami leczenia onkologicznego na świecie znajdującymi się w Stanach Zjednoczonych. Tylko przyklasnąć, tylko się cieszyć. Wiem, że polscy lekarze – mam nadzieję, że również polski rząd i Ministerstwo Zdrowia – dołożą wszelkich starań, ażeby ta umowa weszła w życie z jak najszerszym pożytkiem dla nas, Polaków, dla polskich pacjentów – podkreślił Bolesław Piecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości i były wiceminister zdrowia, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Polska onkologia może liczyć na wsparcie największego ośrodka leczenia raka na świecie. W piątek prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości podpisania umowy o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka z centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas. [czytaj więcej] 

– Jeżeli chodzi o postęp w leczeniu chorób, szczególnie chorób nowotworowych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, to jest absolutny top światowy. Chyba nie ma nigdzie na świecie większego zgromadzenia fachowców, większego zgromadzenia innowacyjnych metod terapeutycznych, niż w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym taka umowa świadczy o tym, że jesteśmy docenieni przez partnerów amerykańskich, z czego powinni być dumni i cieszyć się zwłaszcza polscy naukowcy i lekarze. Oznacza to dostęp do światowych technologii medycznych dotyczących chorób nowotworowych. Choroby nowotworowe dzisiaj to jeden z głównych problemów umieralności, śmiertelności, nie tylko Polaków, ale i innych Europejczyków – mówił Bolesław Piecha.

W umowie znalazł się również zapis dotyczący kształcenia i doskonalenia zawodowego polskich lekarzy w Stanach Zjednoczonych.

– To jest nie do przecenienia. Gdybyśmy wrócili do historii, to prawie większość polskich profesorów i specjalistów – nie tylko w dziedzinie onkologii – swoje pierwsze szlify zdobywało właśnie w Stanach Zjednoczonych. Prof. Religa również przez rok był gościem i kształcił się w bardzo poważnych instytucjach na terenie Stanów Zjednoczonych. Nie sądzę, aby bez tej praktyki w Polsce jeszcze przez wiele lat udało się dokonać pierwszego przeszczepu serca (…). Będziemy współpracować z najważniejszymi ośrodkami leczenia onkologicznego na świecie, w Stanach Zjednoczonych. Tylko przyklasnąć, tylko się cieszyć. Wiem, że polscy lekarze – mam nadzieję, że również polski rząd i Ministerstwo Zdrowia – dołożą wszelkich starań, ażeby ta umowa weszła w życie z jak najszerszym pożytkiem dla nas, Polaków, dla polskich pacjentów, dla tych najciężej chorych – zaznaczył były wiceminister zdrowia.

Cała rozmowa z posłem Bolesławem Piechą dostępna jest [tutaj].

RIRM

 

drukuj