fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] A. Mularczyk: Od dziś każdy będzie mógł zobaczyć, jakich zbrodni wojennych dokonywali Niemcy na terenie jego miejscowości

Na stronie internetowej Archiwum Akt Nowych zostanie dziś opublikowany „Katalog egzekucji i strat wojennych z lat 1939-1945”. Jest to możliwe dzięki pracy członków parlamentarnego zespołu ds. odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Jak powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjna Radia Maryja poseł Arkadiusz Mularczyk, od dziś każdy będzie mógł zobaczyć, jakich zbrodni wojennych dokonywali Niemcy na terenie jego miejscowości.

Rejestr zostanie zaprezentowany w południe na posiedzeniu zespołu. Katalog został stworzony w oparciu o materiały, które były wysyłane do Delegatury Rządu RP na Kraj przez Polskie Państwo Podziemne. Chodzi o meldunki dotyczące egzekucji i zbrodni.

Poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący parlamentarnego zespołu, mówi, że jest to inicjatywa mająca na celu pokazywanie historii II wojny światowej. Parlamentarzysta zwraca uwagę, że do tej pory dokumenty leżały w archiwach.

– Każdy mieszkaniec naszego kraju będzie mógł zobaczyć, czy w jego miejscowości dochodziło do takich zbrodni wojennych. Są też informacje o tym, jakie osoby zostały zamordowane czy też zginęły, w jakich okolicznościach. Są to dość lakoniczne informacje, ale myślę, że dla historyków, dla ludzi badających II wojnę światową, to będą na pewno bardzo ważne i ciekawe informacje pokazujące, w jakich dniach, w jakich latach Niemcy dopuszczali się egzekucji czy zbrodni wojennych na terenie ich miejscowości – podkreśla poseł.

Parlamentarny zespół ds. reparacji wojennych został powołany pod koniec 2017 r. W sierpniu ubiegłego roku zespół przedstawił wstępne wyliczenia strat wojennych. Z danych zebranych przez ekspertów wynika, że zginęło ponad 5 mln osób. Straty liczone są w setkach miliardów złotych.

Nasi eksperci wskazują, że Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze od Niemiec. W ocenie naszych sąsiadów są one jednak bezzasadne.

Więcej o „Katalogu egzekucji i strat wojennych z lat 1939-1945” można przeczytać [tutaj].

RIRM

drukuj