[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Naród polski bez prawdy nie odnajdzie swojego miejsca i właściwej roli w Europie 

Naród bez prawdy o sobie nie może istnieć. O tym uczy nas wszystko, co wiemy o dramacie smoleńskim, o tym uczą nas losy narodu polskiego, o tym uczy nas także przesłanie dramatu katyńskiego. Naród polski bez prawdy nie odnajdzie swojego miejsca i właściwej roli w Europie – powiedział Antoni Macierewicz, były minister obrony, w cotygodniowym felietonie „Głos Polski” na antenie TV trwam i Radia Maryja.

Minęło 9 lat od tragedii smoleńskiej. Tegoroczne uroczystości koncentrowały się na refleksji i rozważeniu losu narodu.

– Media lewicowe w Polsce i na świecie wywiodły wniosek jakoby Prawo i Sprawiedliwość zmieniło swój stosunek do obowiązku konieczności przekazania prawdy o dramacie smoleńskim. Nic bardziej fałszywego. Przemówienie prezesa Kaczyńskiego poświęcone było refleksji odwołującej się do głębokich przemian, jakie nastąpiły w podczas ostatnich 9 lat w wyniku przezywania przez Polaków dramatu smoleńskiego – mówił Antoni Macierewicz.

Jakiemu celowi była poświęcona wizyta polskiej elity w 70. rocznicę ludobójstwa katyńskiego?

– Tym celem była prawda. Tym celem – jak mówił prezes Kaczyński – było przywoływanie prawdy o losie, obowiązkach, powinnościach i sytuacji narodu polskiego. Prawda ta, o której mówiła wczorajsza Ewangelia, że nas wyzwoli, prawda, której przekazanie, odkrycie i upowszechnienie jest warunkiem odzyskania przez naród Polski jego miejsca w społeczności międzynarodowej. O tę prawdę trzeba walczyć, bo ta prawda jest zapomniana, zakłamana, jest fundamentem naszej siły w stosunkach międzynarodowych. Dopóki ona nie stanie się udziałem także innych narodów, dopóki nie będziemy zdolni jej przekazać, dopóty będziemy spychani na margines – wskazał poseł.

Bardzo głęboko doświadczyliśmy tego także w ostatnich latach w relacjach z innymi państwami – dodał były minister obrony narodowej.

– Gdy przedstawiano nas jako naród, który jest winny np. Holokaustowi, gdy pokazywano nas jako naród, który jest wyrzutkiem wśród innych narodów świata. Ten bohaterski naród, jakim jest naród polski, pokazywano w najgorszy możliwy sposób. To na tym tle doświadczenie smoleńskie zyskuje szczególną wagę. Na tym tle – możemy jasno powiedzieć – ani Prawo i Sprawiedliwość, ani żaden polski patriota nie może wyrzec się dążenia do tego, by prawda o tragedii smoleńskiej była nie tylko ujawniona, ale także osądzona. I nie jest to kwestia jakichkolwiek działań politycznych rozumianych jako walka o władzę. To kwestia przyszłości i bytu narodu polskiego (…). Naród bez prawdy o sobie nie może istnieć. O tym uczy nas wszystko, co wiemy o dramacie smoleńskim, o tym uczą nas losy narodu polskiego, o tym uczy nas także przesłanie dramatu katyńskiego. Naród polski bez prawdy nie odnajdzie swojego miejsca i właściwej roli w Europie  – zaznaczył Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl