Trwa wizyta min. B. Kempy w Iraku

Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa, która przebywa z wizytą w Iraku odwiedzi dziś obozy chrześcijan i jazydów. Wcześniej spotkała się z władzami tego kraju. Politycy rozmawiali na temat pomocy humanitarnej i jej rozlokowania na terenie Iraku i irackiego Kurdystanu.

Po tym jak ogłoszono sukces w walkach z tzw. Państwem Islamskim, wiele organizacji postanowiło opuścić Irak. Tymczasem potrzeby są ogromne. Najgorsza sytuacja panuje dziś na północy. W trudnym położeniu są osoby, które zostały dotknięte wewnętrznymi przesiedleniami. Dziś jest ich ponad milion.

Irak oczekuje teraz przede wszystkim pomocy medycznej. Minister Beata Kempa poinformowała, że szef resortu zdrowia Iraku ma przygotować raport dotyczący najpilniejszych potrzeb. Dokument ma być przekazany organizacjom pomocowym.

Jednocześnie minister w KPRM odpowiedzialna m.in. za sprawy dot. pomocy humanitarnej poinformowała, że Polska przekaże Irakowi sprzęt medyczny.

Przyjechał już pierwszy sprzęt, który musimy wymienić. To jest nowy sprzęt do szpitali, jak łóżka, różnego rodzaju sprzęty niezbędne do wykonywania zabiegów medycznych. Koleje dziewięć ton przyleci na przełomie grudnia i stycznia […]. To, co możemy, to robimy, ale ten plan trzeba jeszcze bardzo mocno zweryfikować i skoordynować i po to jest między innymi moja wizyta tutaj – powiedziała min. Beata Kempa.

W 2016 roku polski rząd wsparł projekty humanitarne realizowane w Iraku kwotą 3,5 mln, a w 2017 zwiększył ją do 7,5 mln złotych. Projekty realizują m.in. Caritas Polska, Pomoc Kościołowi w Potrzebie czy Polska Misja Medyczna.

Wizyta minister ds. pomocy humanitarnej Bety Kempy w Iraku zakończy się w środę.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl