Termin eksploatacji łupków nadal nieznany

W dalszym ciągu nie wiemy, kiedy w Polsce mogłaby się rozpocząć przemysłowa eksploatacja gazu łupkowego. Minister Środowiska Maciej Grabowski zapowiedział, że jeszcze w tym roku będzie nowa ocena wielkości złóż gazu niekonwencjonalnego.

Ma być ona oparta na informacjach od inwestorów dokonujących odwiertów i prowadzących badania geologiczne. Według Szefa resortu środowiska, obliczenia z 2012 roku charakteryzowały się dużą rozpiętością. Nowe dane mają zawęzić ten szacunek.

Poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki, podkreśla, że ilość odwiertów nie jest jeszcze wystarczająca. Będą to jednak oceny bardziej rzeczywiste niż te przeprowadzone przez amerykanów czy pochodzące sprzed 50 lat.

– Tych odwiertów tak naprawdę powinno być ok. 200, żeby można było dość precyzyjnie powiedzieć, ile tego gazu w sposób ekonomicznie dostępny w Polsce można się spodziewać. W dalszym ciągu zatem ocena Instytutu Geologicznego będzie wstępną, tym niemniej opartą już na danych bieżących, a nie historycznych. To dobrze, że to się dzieje, szkoda że za wolno – ocenił poseł.

W 2013 roku inwestorzy poszukujący gazu łupkowego w Polsce wykonali czternaście odwiertów, w 2014 piętnaście – podał resort środowiska.

Według ministerstwa pojawiają się jednak nowi inwestorzy, którzy np. przejmują firmy posiadające koncesje poszukiwawcze, albo składają nowe wnioski koncesyjne.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl