fot. PAP/Jacek Turczyk

Szefowa kancelarii przedstawia cele i zadania prezydenta Dudy

Przedłożenie kluczowych projektów ustaw jeszcze w bieżącej kadencji Sejmu, szczegółowy audyt w Kancelarii Prezydenta RP czy planowanie zagranicznych wyjazdów to najważniejsze wyzwania, jakie na samym początku urzędowania Andrzeja Dudy wyznaczyła szefowa jego kancelarii Małgorzata Sadurska. O szczegółach mówiła w czwartkowej audycji „Polski punkt widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Rozpoczęcie prezydentury w środku roku budżetowego wiąże się z weryfikacją półrocznego funkcjonowania urzędu. Chodzi o bilans otwarcia, o którym wczoraj na antenie Telewizji Trwam mówiła Małgorzata Sadurska.

Bilans otwarcia jest prowadzony na trzech płaszczyznach. Najpierw na płaszczyźnie finansowej, bo jest to urząd finansowany z budżetu państwa. Przejmujemy go w trakcie roku, a nie tworzyliśmy planu finansowego, więc chcemy sprawdzić, na jakim poziomie jest jego realizacja. Pozwoli nam to odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w stanie dobrze funkcjonować do końca roku – tłumaczyła szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Drugą płaszczyznę bilansu otwarcia tworzą sprawy kadrowo-organizacyjne. Trzecia to płaszczyzna merytoryczna. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP ma obowiązek sprawdzić, czy wszelkie rozpoczęte sprawy zostały zakończone. Małgorzata Sadurska zaprzeczyła, by audyt miał na celu szukanie tzw. haków, co sugerowali politycy Platformy Obywatelskiej oraz niektóre media.

Bardzo zaskoczyła mnie tego rodzaju panika, histeria, która pojawiła się w związku z prowadzonym audytem. My po prostu chcemy wiedzieć, w jakim stanie przejmujemy kancelarię – podkreślała polityk.

Kolejnym celem kancelarii będzie przedłożenie parlamentarzystom kluczowych projektów ustaw, które w kampanii wyborczej obiecał prezydent Andrzej Duda.

Będziemy chcieli przedstawić te projekty jeszcze w bieżącej kadencji parlamentu. Te ustawy są szlifowane, przybierają ostateczny kształt, a pan prezydent zapowiedział, że te projekty chce złożyć w pierwszej kolejności, bo tego chcą Polacy – wskazywała Małgorzata Sadurska.

Andrzej Duda zapowiedział, że przygotuje rozwiązania prawne przywracające wcześniejszy wiek emerytalny. Ponadto, prezydent chce zwiększyć kwotę wolną od podatku tak, by Polacy zarabiający najmniej nie musieli go płacić. Szefowa kancelarii Małgorzata Sadurska zapowiedziała, że w poniedziałek około południa poznamy pierwsze plany prezydenta, co do zagranicznych wyjazdów.

Wyjazd, który już jest zaplanowany, to forum ONZ w Nowym Jorku, gdzie prezydent jedzie pod koniec września. Mogę powiedzieć tylko tyle, że to nie będą wyjazdy rytualne, lecz takie, które mogą Polsce w jakiś sposób pomóc – tłumaczyła polityk.

Andrzej Duda, mówiąc w swoim orędziu do narodu o polityce zagranicznej, podkreślał konieczność wzmocnienia naszej współpracy w ramach NATO oraz zwiększenia w tej przestrzeni aktywności Polski.

Jest to dla mnie niezwykle ważne i chcę to zrealizować w ramach inicjatywy, o której już mówiłem – inicjatywy „Newport Plus”. Chcę, aby zostało nam to zagwarantowane w sposób jednoznaczny na najbliższym szczycie sojuszu, który w 2016 roku odbędzie się w Warszawie – mówił prezydent.

Aktualnie Andrzej Duda, zgodnie z jedną ze swoim wyborczych obietnic, kontynuuje objazd po Polsce tak, by spotkać się z mieszkańcami każdego powiatu.


TV Trwam News/RIRM

drukuj