Szef MON: stołeczny garnizon ma obowiązek strzec popiersia L. Kaczyńskiego

Na żołnierzy stołecznego garnizonu spada wielki obowiązek strzeżenia popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który poległ w obronie Rzeczpospolitej – powiedział podczas obchodów święta Dowództwa Garnizonu Warszawa szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Szef resortu obrony dziękował żołnierzom Dowództwa Garnizonu Warszawa za to, że są twarzą Wojska Polskiego oraz strażnikami oraz gospodarzami pl. Piłsudskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, który – jak mówił minister – jest sercem Polski i sercem stolicy.

Antoni Macierewicz zaznaczył, że żołnierze pododdziałów reprezentacyjnych, podległych właśnie DGW, pokazują „zdolność Wojska Polskiego do reprezentowania się na całym świecie, na wszystkich frontach i wszystkich miejscach kuli ziemskiej”.

„To wy wobec naszych gości z całego świata reprezentujecie to Wojsko Polskie. (…) Wojsko, naród, ale i całe państwo, patrząc na was, jest dumne z Wojska Polskiego” – zwrócił się minister do żołnierzy.

Szef resortu obrony przypomniał, że tradycje Dowództwa Garnizonu Warszawa sięgają powstania kościuszkowskiego i „walki z najazdem moskiewskim w 1794 r.”.

„Tam jest źródło waszej pamięci historycznej, ale tam jest także źródło waszej zdolności bojowej, waszego żołnierskiego honoru. I cieszę się, i chcę podziękować (dowódcy DGW) gen. Robertowi Głąbowi, podobnie jak wam wszystkim, że potwierdziliście to raz jeszcze w ostatnich dniach, fundując i wystawiając na tym placu, w witrynie siedziby garnizonu warszawskiego popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które na zawsze będzie tutaj już na tym placu świadczyło o dniach wielkości i dramatu Rzeczpospolitej Polskiej” – powiedział Antoni Macierewicz.

10 kwietnia, w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, przed siedziba DGW zostało uroczyście odsłonięte popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na co dzień jest ono ustawione wewnątrz budynku, w oknie sąsiadującym z głównym wejściem.

Minister przypomniał, że podczas uroczystości odsłonięcia popiersia mówił do dowódców, że ich obowiązkiem jest strzeżenie tego pomnika.

„Tak jak na co dzień strzeżecie wielkiej tradycji i dorobku Wojska Polskiego i polskich żołnierzy zaklętych w Grobie Nieznanego Żołnierza, tak od tygodnia spada na was wielki obowiązek strzeżenie popiersia tego, który poległ w obronie Rzeczpospolitej” – zaznaczył Antoni Macierewicz do żołnierzy i dowódcy stołecznego garnizonu.

Podczas uroczystości kilku oficerów odebrało odznaczenia państwowe i resortowe oraz awanse na wyższe stopnie. Z okazji święta Dowództwa Garnizonu Warszawa w różny sposób zostało wyróżnionych ok. 150 służących tam żołnierzy i pracujących w dowództwie cywilów.

Dowództwo Garnizonu Warszawa odpowiada m.in. za ceremonialną oprawę uroczystości państwowych, zapewnienie transportu i ochrony głównym instytucjom wojska oraz umożliwienie działania naczelnym organom państwa w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Dowództwu podlega 3,8 tys. żołnierzy i ok. 2 tys. pracowników cywilnych. Jednostka jest podporządkowana bezpośrednio szefowi Ministerstwa Obrony Narodowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl