fot. TT/PremierRP

Szef KPRM: Powrót Wojciecha Ilkiewicza z Chin do Polski jest planowany na czwartek 13 sierpnia

Powrót Wojciecha Ilkiewicza, który od kilku tygodni przebywa w chińskim szpitalu z ostrym zapaleniem trzustki, jest planowany na czwartek 13 sierpnia – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak podkreślił, decyzję o ewakuacji Ilkiewicza z Chin podjął premier Mateusz Morawiecki.

Jak donoszą media, w chińskim szpitalu od kilku tygodni przebywa 31-letni łodzianin Wojciech Ilkiewicz. Polak ma ostre zapalenie trzustki. Kilka dni po przyjeździe Ilkiewicza do Chin wybuchła pandemia koronawirusa, granice zostały zamknięte – informują media.

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o ewakuacji polskiego obywatela z Chin.

„Decyzja o ewakuacji polskiego obywatela z Chin była decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, który zawsze w tego rodzaju sytuacjach poważnie podchodzi do problemów, z jakimi mierzą się nasi rodacy za granicą. To też pokazuje skuteczność funkcjonowania państwa. Przeprowadzenie takiej ewakuacji medycznej jest związane z różnymi wyzwaniami, ale dzięki świetnym specjalistom w służbach medycznych jaki również administracji, takie zadania udaje się zrealizować” – powiedział Michał Dworczyk.

Jak podkreślił szef KPRM, „w organizacji powrotu Ilkiewicza kluczowe role odgrywają Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Michał Dworczyk podkreślając, że wiele zależy od stanu zdrowia chorego, zapowiedział, że lądowanie samolotu z Ilkiewiczem na pokładzie jest planowane na 13 sierpnia, w Łodzi.

Do sprawy ewakuacji łodzianina odniosła się także posłanka Lewicy Hanna Gill-Piątek.

„Rano wiadomość, że Wojtek Ilkiewicz, łodzianin, który od 2 m-cy walczy o życie w chińskim szpitalu, wróci do Polski w nast. tygodniu dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego i zaangażowaniu szefa KPRM ministra Michała Dworczyka. Dziękuję to mało. +Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat+” – napisała na Twitterze Hanna Gill-Piątek.

Portal DoRzeczy.pl napisał w piątek, że pobyt Ilkiewicza w chińskiej placówce medycznej wiąże się z olbrzymimi kosztami.

„Doba na OIOM-ie chińskiego szpitala to około 10-15 tysięcy złotych. Rodzina uruchomiła zbiórkę środków w internecie, z których pokrywała koszty pobytu Wojciech Ilkiewicza w szpitalu. Pieniędzy zaczęło jednak brakować” – pisze portal.

PAP

drukuj