PAP/EPA

Wenezuela: Juan Guaido wrócił do kraju

Opozycyjny prezydent Juan Guaido wrócił do kraju, mimo zakazu podróży wydanego przez reżim Nicolasa Maduro.

Juan Guaido, któremu w Wenezueli grozi aresztowanie, wrócił do kraju. Na lotnisku pod Caracas witali go jego zwolennicy. Przez tydzień podróżował po Ameryce Południowej, zabiegając o poparcie tamtejszych władz. Wezwał Wenezuelczyków do zorganizowania kolejnych manifestacji przeciwko reżimowi Nicolasa Maduro.

– Zostajemy na ulicy, jesteśmy zmobilizowani, a tutaj pokazujemy naszą twarz po udanej międzynarodowej trasie i uznaniu pomocy humanitarnej tak potrzebnej ludziom. To powinno być wyraźne przesłanie. Jesteśmy tu w Wenezueli, jesteśmy silni, posuwamy się naprzód – podkreśla samozwańczy prezydent Wenezueli Juan Guaido.

W rozmowie z dziennikarzami opozycyjny prezydent powiedział, że ma poparcie wenezuelskiego personelu wojskowego na granicy z Kolumbią.

– Jesteśmy tutaj po stronie konstytucji, demokracji i przy wsparciu tych siedmiuset wenezuelskich wojskowych personelu w Cucuta w Kolumbii, którzy przyjęli prawo amnestii. Dziś mamy wielką szansę na odbudowę Wenezueli – mówi Juan Guaido.

W ubiegłym tygodniu Juan Guaido zignorował nałożony na niego przez Sąd Najwyższy zakaz podróżowania i wyjechał do Kolumbii, by skoordynować wysyłanie transportów z pomocą do Wenezueli, a także spotkać się z wiceprezydentem USA Mike’m Pence’m.

TV Trwam News/RIRM

drukuj