fot. flickr.com

Węgry: Wysokie polskie odznaczenia dla trzech Węgrów

Trzech Węgrów – Sandor Oeze, Aron Petneki i Attila Szalai – otrzymało w poniedziałek Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi RP w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w polskiej ambasadzie w Budapeszcie.

Prof. Sandor Oeze jest wybitnym historykiem idei i dyrektorem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Katolickiego w Budapeszcie. Był kuratorem wielu wystaw historycznych, zawierających liczne wątki polskie. Jak podkreślił w laudacji ambasador Jerzy Snopek, inicjuje także konferencje naukowe.

Wręczając odznaczenie Oezemu, ambasador zaznaczył też, że jego rodzina w czasie II wojnie światowej wspierała polskich uchodźców. Po wybuchu wojny na Węgry napłynęło ponad 100 tys. polskich uchodźców cywilnych i wojskowych. Dzięki przychylności władz węgierskich, bardzo wielu polskich żołnierzy przedostało się do Francji, by walczyć dalej.

Również Aron Petneki jest historykiem. Przez wiele lat, aż do przejścia na emeryturę, wykładał na Uniwersytecie w Miszkolcu historię Polski i historię kultury polskiej. Od 2001 roku jest przewodniczącym polsko-węgierskiej mieszanej komisji historycznej, działającej pod auspicjami Węgierskiej Akademii Nauk. Wykładał też gościnnie w Katedrze Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest on autorem wielu prac naukowych poświęconych historii i kulturze Polski. Ambasador zwrócił uwagę m.in. na wydaną niedawno książkę jego autorstwa poświęconą spojrzeniu Węgrów na malarstwo Jana Matejki i związkom malarza z Węgrami. Jak jednak podkreślił Snopek, Petneki jest też autorem mniejszych objętościowo cennych prac wzbogacających naszą wiedzę.

Attila Szalai to dziennikarz i politolog, który ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1976-1990 mieszkał w Warszawie, gdzie pracował jako tłumacz, krytyk literacki i dziennikarz. Od 1993 pracował w węgierskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, był m.in. sekretarzem prasowym ambasady Węgier w Warszawie i zastępcą ambasadora, a w latach 2001-2005 dyrektorem Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Jerzy Snopek zaznaczył, że Szalai jest od wielu lat jednym z najaktywniejszych przyjaciół Polski. W ostatnich latach wydał m.in. książkę poświęconą współpracy węgierskiej narodowej opozycji demokratycznej z polskimi opozycjonistami w ostatnich dekadach XX w. oraz książkę „Polonica Varietas. Śladami Martona Szepsi Csombora”, której autorzy po 400 latach przemierzyli polską część trasy opisanej przez pastora i autora pierwszej węgierskiej książki podróżniczej. Na początku roku ukazały się jego wspomnienia i zapiski z wydarzeń w Polsce w latach 1976-1990.

W imieniu odznaczonych Petneki podziękował ważnym postaciom stosunków polsko-węgierskich, m.in. nieżyjącemu już znawcy tych stosunków i inicjatorowi zacieśnienia kontaktów dwustronnych Wacławowi Felczakowi, a także zwykłym Polakom, dzięki którym odznaczeni postanowili działać na niwie stosunków polsko-węgierskich.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl