PAP/EPA

We Francji trwa szczyt grupy G7

Umowa handlowa z Wielką Brytanią, współpraca z Rosją, konflikt w Iranie – to główne tematy poruszone podczas drugiego dnia szczytu G7 we francuskim Biarritz.

 

Celem szczytu przywódców USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Włoch, Kanady oraz Unii Europejskiej są rozmowy na temat gospodarki, polityki zagranicznej i ochrony środowiska.

Wszyscy zebrani przywódcy podkreślali, że chcą uniknąć konfliktu w Iranie.

– Dyskusja na temat Iranu pozwoliła nam ustalić dwie wspólne linie. Po pierwsze, żaden członek G7 nie chce, aby Iran był w posiadaniu broni nuklearnej, a po drugie, wszyscy członkowie G7 są głęboko przywiązani do stabilności i pokoju w tym regionie. Nie chcą podejmować żadnych działań, które mogłyby wyrządzić szkodę – mówił Emmanuel Macron, prezydent Francji.

Członkowie szczytu rozmawiali także na temat wzmocnienia dialogu z Rosją. Prezydent USA – Donald Trump zapowiedział, że jest możliwe, iż zaprosi Władimira Putina na przyszłoroczne spotkanie tej grupy.

Jak zaznaczył politolog – dr Andrzej Zapałowski – dla Stanów Zjednoczonych ta współpraca jest konieczna.

– Wydaje się, że jest to kwestia naturalna, ponieważ USA muszą mieć partnera strategicznego w swoim konflikcie handlowym z Chinami. W jakiś sposób muszą odciągnąć Rosję od Chin, inaczej stawiają się na pozycji przegranej – podkreślał.

Unia Europejska ma jednak inne zdanie.

– Wielka Brytania pamięta działania rosyjskich służb specjalnych na terenie swojego kraju i tu jest bardzo wrażliwa – akcentował dr Andrzej Zapałowski.

Szczyt był także okazją do wypracowania i zawarcia nowych umów handlowych, o tych poinformował prezydent USA – Donald Trump.

– Mówimy o wielu różnych ofertach. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, pracujemy nad bardzo dużą umową handlową i myślę, że wszystko pójdzie dobrze – wskazywał prezydent Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump poinformował, że Stany Zjednoczone uzgodniły umowę handlową z Japonią. Zapowiedział, że zostanie ona podpisana we wrześniu.

– Przede wszystkim mamy porozumienie w sprawie podstawowych zasad. Składa się z trzech części: rolnictwa, taryf przemysłowych i handlu cyfrowego. Jest to niezwykle ważne dla naszych rolników i hodowców oraz osób pracujących w przestrzeni cyfrowej. Wrócimy do szczegółów w innym czasie, ale ogólnie Japonia jest trzecim, co do wielkości rynkiem rolnym, z którym współpracujemy – mówił Robert Lighthizer, przedstawiciel handlowy USA.

Pierwszego dnia szczytu zgromadzeni przywódcy poruszali także kwestię związaną z sytuacją w Amazonii. Omawiane były sprawy brexitu i prób rakietowych w Korei Północnej. Dzisiaj rozmowy dobiegną końca.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj