fot. flickr.com

USA: Rozważane są opcje militarne w sprawie Korei Północnej

Rozważany jest szeroki zakres różnych strategii dotyczących rozwiązania pogarszającej się sytuacji związanej z Koreą Północną i pod uwagę brane są opcje z użyciem sił militarnych – oświadczył doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster.

Według niego szaleństwem byłoby kontynuować tę samą od lat politykę i oczekiwać innego niż dotychczas rezultatu. McMaster wypowiedział się na konferencji prasowej w środę wieczorem czasu waszyngtońskiego.

Prezydent USA Donald Trump ma spotkać się w czwartek i piątek z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem, który już wcześniej deklarował, że z całą stanowczością będzie wspierał amerykańskiego przywódcę i jego działania wobec Korei Północnej.

 Wcześniej Seul był zwolennikiem mniej stanowczych  rozwiązań w kwestii Korei Północnej.

Spotkanie prezydentów USA i Korei Południowej ma rozpocząć się w czwartek wieczorem od nieformalnych rozmów, które będą kontynuowane już w oficjalnej formie w piątek. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja na Półwyspie Koreańskim, przeprowadzane przez Koreę Północną próby rakiet balistycznych oraz stopień zaawansowania północnokoreańskiego programu nuklearnego.

Kolejnym punktem rozmów ma być system amerykańskiego rakietowego systemu antybalistycznego THAAD, który jest przeznaczony do niszczenia pocisków balistycznych w ostatniej fazie lotu i ma służyć do obrony terytorium Korei Południowej.

Chiny wzywają USA, by te rozpoczęły negocjacje z Koreą Północną.

Scenariusz ten wydaje się jednak mało prawdopodobny, biorąc pod uwagę narastające zniecierpliwienie prezydenta Trumpa związane z brakiem handlowych nacisków Pekinu na Pjongjang.

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un nie wykazuje chęci do rozpoczęcia jakichkolwiek rozmów ani do zaprzestania prowadzenia programów nuklearnych.

Oburzenie władz w Waszyngtonie wywołała śmierć amerykańskiego studenta Otto Warmbiera, który niedawno został zwolniony po 17 miesiącach z północnokoreańskiego więzienia. Warmbier zmarł po powrocie do USA; od długiego czasu pozostawał w stanie śpiączki.

Obecnie w Korei Północnej przetrzymywanych jest jeszcze troje obywateli USA.

PAP/RIRM

drukuj