USA: Rekordowe darowizny na inaugurację Trumpa

Rekordowe 90 mln USD przekazali dotąd prywatni darczyńcy i różne firmy na pokrycie kosztów uroczystości zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA 20 stycznia na Kapitolu w Waszyngtonie. Mniej więcej tyle kosztowały łącznie obie inauguracje Baracka Obamy.

Dane podała w sobotę telewizja Sky News. Wynika z nich, że sztab Trumpa zebrał dotąd na inaugurację ponad 90 mln USD, a nowe datki wciąż napływają.

Wśród największych ofiarodawców znaleźli się koncern lotniczy Boeing (milion USD) i paliwowy gigant Chevron (pół miliona USD). A firma telekomunikacyjna AT&T obiecała zapewnienie ekstra usług na waszyngtońskich błoniach zwanych the Mall, gdzie w dniu inauguracji zgromadzą się tłumy.

Mimo dużego napływu funduszy prywatnych, część kosztów pokryje państwo. To przede wszystkim 5 mln USD na budowę przed gmachem Kongresu trybun i platformy, gdzie odbędzie się zaprzysiężenie Trumpa. Z publicznych funduszy będą także pokryte koszty bezpieczeństwa i ochrony.

Poza strażą Kapitolu, zmobilizowanych ma być ponad 5 tys. funkcjonariuszy różnych formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i 7,5 tys. ochotników z Gwardii Narodowej. W sumie stołeczny Dystrykt Kolumbia szacuje swoje koszty na 24 mln USD.

Z datków prywatnych sfinansowane będą występy artystów, koncerty chórów, parady z platformami i zespołami muzycznymi oraz bale inauguracyjne – a także ponad tysiąc przenośnych toalet na the Mall.

Niewydane przez sztab Trumpa pieniądze zebrane na inaugurację mają trafić do organizacji charytatywnych i na sfinansowanie wydarzeń organizowanych przez Biały Dom podczas jego prezydentury.

PAP/RIRM

drukuj