fot. flickr.com

USA gotowe pomóc Ukrainie

Waszyngton nadal będzie wspierał Ukrainę. Takie zapewnienia padły podczas spotkania wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Warszawie.

Amerykański wiceprezydent Mike Pence deklarował w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim dalsze wsparcie Ukrainy. Waszyngton jest kluczowym sojusznikiem Kijowa, zwłaszcza w obszarze militarnym. Stany Zjednoczone są największym dostawcą pomocy wojskowej dla sił zbrojnych Ukrainy i głośno potępiają aneksję Krymu.

–  Stoimy po stronie narodu ukraińskiego, a w szczególności od 2014 roku zdecydowanie opowiadamy się za integralnością terytorialną Ukrainy. Mogę państwa zapewnić, że będziemy nadal bronić obywateli Ukrainy w kwestii bezpieczeństwa, integralności terytorialnej, w tym słusznego roszczenia Ukrainy na Krymie – podkreślił Mike Pence.

Prezydent Ukrainy dziękował Pence’owi i prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi za udzielenie Ukrainie wsparcia zarówno finansowego, jak i wojskowego.

– Chciałbym podziękować naszemu narodowi ukraińskiemu za obronę naszej Ukrainy. Chciałbym również osobiście podziękować tobie i przede wszystkim prezydentowi Donaldowi Trumpowi, waszej administracji za wszelkie wsparcie udzielone Ukrainie, za wsparcie finansowe, wojskowe i wszystko,  co zrobiliście dla Ukrainy – wskazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Na temat sytuacji na Ukrainie Wołodymyr Zełenski ma jeszcze w tym miesiącu rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a także z przywódcami Niemiec i Francji: Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem. Spotkanie normandzkiej czwórki zapowiedział w trakcie szczytu G7 prezydent Francji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj