PAP/EPA

USA: Bernie Sanders zawiesza kampanię w wyścigu o prezydencką nominację Demokratów

Senator Bernie Sanders zawiesił swoją kampanię w wyścigu o nominację Partii Demokratycznej na kandydata w listopadowych wyborach prezydenckich w USA. Były wiceprezydent Joe Biden stał się przez to najbardziej prawdopodobnym kandydatem Demokratów.

„Dzisiaj zawieszam kampanię. Ale choć kampania się kończy, walka o sprawiedliwość trwa” – napisał Sanders na Twitterze, nawiązując do swojego socjalistycznego programu.

Jak zauważa Associated Press, senator z Vermontu zakończył kampanię, uznając, że w wyścigu o nominację Biden ma nad nim tak dużą przewagę, że nie może liczyć na jej zniwelowanie.

„Jego decyzja o zakończeniu kampanii zamyka jeden z najbardziej niezwykłych rozdziałów współczesnej historii politycznej” – ocenił „The Washington Post”.

„Jego poparcie dla liberalnych koncepcji, takich jak Medicare for All i bezpłatne publiczne uczelnie wyższe, zmieniło ogólnokrajową debatę na temat roli rządu” – podkreślił dziennik.

W swoim przemówieniu Sanders zapowiedział, że weźmie udział w następnych prawyborach Demokratów i będzie nadal przekonywać partię do swoich poglądów.

„Następnie, zjednoczeni, pójdziemy naprzód, by pokonać (urzędującego prezydenta USA, Republikanina) Donalda Trumpa, najbardziej niebezpiecznego prezydenta we współczesnej historii USA” – mówił.

„Sanders nie tylko prowadził kampanię polityczną. Stworzył ruch” – powiedział Joe Biden o swoim dotychczasowym konkurencie.

„To dobre dla naszego narodu i naszej przyszłości” – dodał. Były wiceprezydent obiecał również, że niektóre koncepcje Sandersa zostaną włączone do jego własnej kampanii.

Z powodu pandemii koronawirusa Partia Demokratyczna przełożyła z czerwca na sierpień partyjną konwencję, na której oficjalnie ma zostać wyłoniony kandydat ugrupowania w listopadowych wyborach prezydenckich. Zdaniem Bidena jest niewykluczone, że konwencja będzie i tak musiała odbyć się w internecie.

PAP

drukuj