Ukraina blokuje języki mniejszości narodowych na uczelniach

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę oświatową, zgodnie z którą język ukraiński staje się jedynym językiem wykładowym w szkołach. Nie będzie już więc szkół, w których wszystkie przedmioty będą nauczanie w językach mniejszości narodowych.

Zdaniem Andrzeja Matla, eksperta spraw międzynarodowych „Solidarności”, ta decyzja prezydenta Poroszenki to błąd.

– Stoi w jawnej sprzeczności z konwencjami chroniącymi prawa mniejszości narodowych. Ukraina to kraj, w którym występują mniejszości – wskazał Andrzej Matla.

Na Ukrainie mieszka liczna mniejszość węgierska, słowacka, rumuńska, bułgarska czy rosyjska, dlatego rządy w Budapeszcie, Sofii, Bukareszcie i Moskwie wszczęły protest. Protesty nie płyną natomiast z Warszawy, mimo że na Ukrainie mieszka prawie milion Polaków lub osób pochodzenia polskiego.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w specjalnym komunikacie informuje: „MSZ będzie uważnie obserwować proces wdrożenia ustawy w życie i podejmie wszelkie niezbędne działania, by zapewnić Polakom na Ukrainie dostęp do nauki w języku polskim”.

W ocenie profesora Włodzimierza Osadczego, powodem umiarkowanej reakcji naszych władz może być niewielka ilość szkół z językiem polskim jako wykładowym. Takich placówek na Ukrainie są zaledwie cztery.

Przez ostatnie 25 lat polska dyplomacja traktowała Ukrainę jako bufor chroniący nas przed Rosją. Ta idea była – zdaniem politologa Mariusza Adamczyka – konsekwentnie realizowana bez względu na cenę.

– A cenę płacimy m.in. poprzez zmiany ustawy w szkolnictwie na Ukrainie, odnawiający się nacjonalizm, kwestie pomników i niszczonych cmentarzy – zaznaczył Mariusz Adamczyk.

Celem likwidacji nauczania w językach mniejszości jest – zdaniem ukraińskiego ministerstwa edukacji – zwiększenie szans młodzieży wywodzącej się z mniejszości narodowych na dostanie się na studia na ukraińskich uczelniach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl