fot. PAP/EPA

Turcja: parlament przedłużył o trzy miesiące stan wyjątkowy

Turecki parlament przedłużył w środę o trzy miesiące stan wyjątkowy. Wcześniej opozycja zażądała zniesienia go przed wyborami parlamentarnymi oraz prezydenckimi, które prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział na 24 czerwca.

Głosowanie odbędzie się więc w warunkach stanu wyjątkowego, chociaż główne ugrupowanie opozycyjne – Partia Ludowo-Republikańska (CHP) – zaapelowało w środę, by go natychmiast znieść.

„Nie można przeprowadzić wyborów w stanie wyjątkowym. Kraj musi zostać od niego uwolniony jeszcze dziś” – powiedział rzecznik CHP Bulent Tezcan.

Wcześniej w środę Recep Tayyip Erdogan powiedział, że wybory parlamentarne oraz prezydenckie zostaną przyspieszone ze względu na konieczność szybkiego przejścia na system prezydencki.

W kwietniu 2017 roku w ogólnokrajowym referendum Turcy opowiedzieli się za wprowadzeniem takiego systemu rządów. Do głosowania za tymi zmianami wzywał Recep Tayyip Erdogan.

Stan wyjątkowy wprowadzono w Turcji po nieudanym zamachu wojskowym w lipcu 2016 roku. Ankara utrzymuje, że inspiratorem puczu był mieszkający w USA muzułmański kaznodzieja Fetullah Gulen.

Również w środę turecki minister obrony Nurettin Canikli powiedział, że władze zidentyfikowały liczącą 3 tys. osób grupę zwolenników Fetullaha Gulena działającą w siłach zbrojnych. Nurettin Canikli dodał, że ludzie ci zostaną wkrótce zwolnieni.

Wybory prezydenckie i parlamentarne w Turcji miały odbyć się 3 listopada 2019 roku. Na marzec 2019 roku zaplanowane są wybory lokalne.

Recep Tayyip Erdogan sprawuje władzę w Turcji od 2003 roku, początkowo jako premier (do 2014 roku), a następnie jako prezydent.

PAP/RIRM

drukuj