PAP/EPA

Szef NATO deklaruje dalsze wsparcie dla Gruzji

Szef NATO Jens Stoltenberg zadeklarował dzisiaj w Brukseli dalsze wsparcie dla Gruzji i zapewnił, że kraj ten będzie członkiem Sojuszu. Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili podziękował za wysiłki na rzecz włączenia jego kraju do euroatlantyckiej wspólnoty.

W drugim dniu szczytu przywódcy państw NATO spotkają się z prezydentami Gruzji i Ukrainy – Giorgiem Margwelaszwilim i Petrem Poroszenką – by rozmawiać o bezpieczeństwie w basenie Morza Czarnego oraz aspiracjach dotyczących członkostwa ich krajów w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Giorgi Margwelaszwili podziękował na dzisiejszej konferencji Jensowi Stoltenbergowi za wysiłki idące w kierunku włączenia Gruzji do euroatlantyckiej społeczności. Zaznaczył, że dla Gruzji jest niezwykle ważne, by dyskutować na szczycie Sojuszu o bezpieczeństwie i stabilności tego kraju.

„Jako wiarygodny partner NATO Gruzja wnosi swój wkład do euroatlantyckiego bezpieczeństwa” – podkreślił prezydent.

Przypomniał też, że jego kraj jest zaangażowany w szkoleniowe misje zagraniczne NATO.

Jak dodał Giorgi Margwelaszwili, Gruzja ze swoim zaangażowaniem i możliwościami zasługuje na szybką drogę do członkostwa w NATO. Podkreślił również, że członkostwo to popiera wiele krajów, które są przyjaciółmi Tbilisi.

Z kolei Jens Stoltenberg powiedział na konferencji, że Gruzja jest jednym z najważniejszych partnerów operacyjnych Sojuszu.

„Nasze partnerstwo sprawia, że NATO i Gruzja są bezpieczniejsze” – zaznaczył.

Dodał, że Sojusz w pełni popiera euroatlantyckie aspiracje Gruzji.

„Gruzja stanie się członkiem NATO. (…) Będziemy kontynuować prace nad przystąpieniem Gruzji do Sojuszu” – mówił.

Podziękował też Tbilisi za zaangażowanie w budowaniu stabilności w regionie Morza Czarnego.

„NATO wspiera integralność terytorialną Gruzji, co zawiera w sobie przynależność Abchazji i Osetii Południowej” – powiedział.

Zaznaczył też, że dla Sojuszu ważne jest zobowiązanie Gruzji do wydawania 2 proc. PKB na obronność.

Drogę do przystąpienia do Sojuszu otwarto dla Gruzji podczas szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 r. Separatystyczne regiony Gruzji, Abchazja i Osetia Południowa, ogłosiły niepodległość po kilkudniowej wojnie rosyjsko-gruzińskiej z 2008r. Układ o sojuszu i partnerstwie strategicznym z obydwoma separatystycznymi regionami Gruzji zawarła Rosja.

PAP/RIRM

drukuj