fot. flickr.com

Szef KE wzywa Macedonię do rozwiązania sporu z Grecją ws. nazwy

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wezwał w niedzielę władze Macedonii, aby rozwiązały trwający od wielu lat spór z Grecją dotyczący nazwy tej byłej jugosłowiańskiej republiki, w celu formalnego rozpoczęcia dialogu akcesyjnego z Unią Europejską.

Spór ten ciągnie się od 25 lat. Grecja obawia się, że Macedonia, która od momentu odzyskania niepodległości w 1991 r. używa tej nazwy, może wystąpić z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia. Z tego powodu Ateny od lat blokują starania Skopje wstąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Podczas spotkania z premierem Macedonii Zoranem Zaewem przewodniczący KE pochwalił „tempo wprowadzania reform” niezbędnych do dołączenia do UE oraz podpisanie traktatu o strategicznym partnerstwie z sąsiednią Bułgarią. Zwrócił również uwagę na postępy poczynione przez Grecję i Macedonię w kierunku zażegnania sporu związanego z nazwą.

Aby załagodzić spór z Grecją, Macedonia zmieniła nazwę lotniska im. Aleksandra Wielkiego w Skopje na Międzynarodowe Lotnisko Skopje. Prawo do przypisywania sobie wszelkich skojarzeń z Aleksandrem Wielkim, zwanym też Macedońskim, również stanowi część sporu między tymi dwoma krajami.

Jean-Claude Juncker przebył do Macedonii na samym początku swojej oficjalnej wizyty w krajach Bałkanów Zachodnich aspirujących do członkostwa w UE. Szef KE odwiedzi ponadto Albanię, Serbię, Kosowo, Macedonię, Bośnię i Czarnogórę.

PAP/RIRM

drukuj