fot. PAP/EPA

Szczyt G7 ponownie bez Rosji

W sobotę 24 sierpnia rozpoczyna się szczyt G7 – spotkanie przywódców najbogatszych państw świata. Podczas tegorocznego wydarzenia ponownie zabraknie Rosji.

Przywódcy największych gospodarek świata spotkają się w sobotę na szczycie G7. Po raz kolejny zabraknie także Rosji. Berlin, Paryż i Londyn wykluczają ponowne dołączenie Moskwy do grupy.

– Biorąc pod uwagę, co się stało w Salisbury – użycie broni chemicznej na brytyjskiej ziemi; dalszy brak stabilności – wojnę domową na Ukrainie; prowokacje Rosji nie tylko na Ukrainie, ale też w innych miejscach, wszystko to sprawia, że zgadzam się w zupełności z kanclerz Merkel – mówił Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

Rosja została usunięta z formatu pięć lat temu po agresji na Ukrainę. Moskwa mogłaby wrócić do G7, ale najpierw musiałaby spełnić warunki porozumienia z Mińska.

– W obecnej sytuacji muszę powiedzieć, że nie poczyniliśmy wystarczających postępów, aby stwierdzić, że zarzuty sprzed pięciu lat nie są już aktualne. Europa powinna dołożyć wszelkich starań, by osiągnąć w tej sprawie postęp wraz z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Na podstawie postępów stwierdzimy, czy jesteśmy gotowi na powrót Rosji do G7, czy też nie – zaznaczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Do negocjacji może dojść już niebawem.

– W ścisłej współpracy z prezydentem Ukrainy oraz niemiecką kanclerz rozważymy możliwość zorganizowania w ciągu najbliższych kilku tygodni nowego szczytu w formacie normandzkim – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Odmienne stanowisko od Europy mają Stany Zjednoczone. Prezydent Donald Trump opowiada się za ponownym przyjęciem Rosji do grupy bez względu na obecną sytuację na Ukrainie.

– Powinna to być ponownie grupa G8, ponieważ wiele rzeczy, o których w niej mówimy, ma związek z Rosją. Gdyby ktoś złożył taki wniosek, z pewnością byłbym skłonny myśleć o nim bardzo przychylnie – akcentował przywódca USA.

Wniosku na razie nie ma, choć – jak poinformowało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych – władze w Moskwie czekają na podjęcie tego tematu.

– Powinny zostać sformułowane propozycje – jeśli one istnieją – i przekazane do rozpatrzenia stronie rosyjskiej. Teraz trudno jest pojąć, o czym mowa. Z tego powodu należy przenieść dyskusję na ten temat z publicznej zabawy do sfery profesjonalnej – wskazała Maria Zacharowa, rzecznik rosyjskiego MSZ.

Obecnie trwają przygotowania do sobotniego szczytu. Francja organizuje spotkanie po raz siódmy. Wydarzenie będzie zabezpieczać ponad 12 tys. policjantów, a także żołnierze i strażacy.

– Musimy ustalić, czy są osoby, które we Francji lub w innych krajach Europy były zamieszane w sytuacje związane z przemocą lub są zaangażowane w jakieś radykalne ruchy – mówił Sebastian Alisse, szef żandarmerii we wschodniej Francji.

Od kilku dni kilka tysięcy osób protestuje na francuskich miastach przeciwko polityce największych państw świata.

– Mamy tutaj ruchy feministyczne, ekologiczne, związki zawodowe, ruchy polityczne. Krótko mówiąc: jest to bardzo bogaty obóz i miło widzieć, jak to tutaj wygląda – podkreślił aktywista Laurent Tilleul.

– Czym dokładnie jest przemoc? Czy to sytuacja, kiedy tysiące ludzi umiera z głodu? Czy to sytuacja, kiedy tysiące zwierząt umiera, bo wycinamy hektary lasów? Myślę, że nie mamy prawdziwego poczucia przemocy, a to właśnie leży w interesie ludzi u władzy. Walczymy przeciwko nim – dodała z kolei Laura.

Po usunięciu Rosji z gruby G8, format tworzy siedem państw: Francja, Japonia, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Włochy i Kanada.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl