Skutki sankcji na Iran będą odczuwalne w Polsce?

Skutki sankcji nałożonych na Iran przez USA są już powoli odczuwalne. Po wczorajszych spadkach, ceny ropy poszły dziś lekko w górę. Tymczasem kraje Unii Europejskiej zamierzają bronić swoich interesów.

We wtorek Stany Zjednoczone unieważniły zawarte w 2015 roku porozumienie z Iranem, wprowadzając sankcje gospodarcze wobec tego kraju.

– Jest to wynik notorycznego łamania postanowień zmierzających do nieprowadzenia badań nad energią nuklearną, która mogłaby być wykorzystywana do celów militarnych przez ten kraj – mówi prezes Instytutu Globalizacji dr Tomasz Teluk.

Restrykcje mają uderzyć w dostęp do amerykańskiej waluty, handel metalami, węglem, oprogramowaniem przeznaczonym dla przemysłu, w sektor motoryzacyjny, naftowy i gazowy oraz w irański bank centralny.

– To oznacza zamrożenie aktywności zagranicznych firm na rynku irańskim i odwrotnie, aktywności irańskich firm na rynkach międzynarodowych – dodaje dr Tomasz Teluk.

W ciągu ostatnich kilku lat wydarzenia na Bliskim Wchodzie wytworzyły nową sytuację polityczną, wzmacniając pozycję Iranu w regionie. Stany Zjednoczone obawiają się ambicji tego kraju. Iran jest sojusznikiem Rosji.

– Stany Zjednoczone są sojusznikiem Izraela natomiast Iran – Rosji. Stąd nieustanne napięcia i wielokrotnie już domaganie się przez Izrael zbombardowania instalacji nuklearnych Iranu. Kilka miesięcy temu premier Benjamin Netanjahu przedstawi dowody, z których wynika, że Iran nie wywiązuje się z podjętych zobowiązań w kwestii redukcji swojego potencjału atomowego – wskazuje dr Tomasz Teluk.

Wprowadzone sankcje nie są na rękę krajom Unii Europejskiej, które wiązały z irańskim rynkiem duże nadzieje. Wielka Brytania, Niemcy i Francja już zapowiedziały bilateralne rozmowy z Iranem.

– Dla firm Unii Europejskiej sankcje będą miały negatywne skutki zwłaszcza, jeżeli chodzi o dywersyfikację energetyczną. Iran jest wiodącym na świecie sprzedawcą ropy naftowej i gazu także wiele firm finansowych i przemysłowych wiązało duże nadzieje z tym rynkiem. Także Polska odczuje skutki sankcji. Chodzi tu nie tylko o rynek motoryzacyjny, ale także paliwowy – zaznacza prezes Instytutu Globalizacji.

– Zarówno Orlen jak i Lotos zamierzały stamtąd importować ropę. Także Polska na pewno odczuje to, jeśli chodzi o skalę makro, bo sankcje na Iran oznaczają wzrost cen ropy. Wzrost cen ropy to większa inflacja wzrost cen, na pewno więc może to nas uderzyć po kieszeniach – mówi dr Tomasz Teluk.

W obliczu irańskich sankcji, ceny ropę już poszły lekko w górę. Zwyżkują o 0,1- 0,3 procent po wczorajszych spadkach cen, sięgających 3,2 procent.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl