fot. pl.wikipedia.org

„Rzeczpospolita”: Emocje wokół remontu w Wilnie

Litwini odrzucili polskie propozycje w sprawie konserwacji kaplicy w Ostrej Bramie. Resort kultury jest zaniepokojony – pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaproponowało stronie litewskiej współpracę przy remoncie kaplicy ostrobramskiej w Wilnie, który właśnie się rozpoczął. Chodziło o dofinansowanie prac konserwatorskich. Propozycje te zostały m.in. przedstawione w liście ministra kultury Piotra Glińskiego do metropolity wileńskiego, ks. abp. Gintarasa Grušasa – przypomina dziennik.

Z informacji, które uzyskała „Rzeczpospolita” w ministerstwie kultury wynika, że „nie odniósł się pozytywnie do tych propozycji”.

„Strona litewska podkreśliła autonomię i suwerenność instytucji kościelnych na Litwie, w szczególności na polu ochrony dziedzictwa kulturowego” – powiedziała „Rzeczpospolitej” Magdalena Tomaszewska z ministerstwa kultury.

Zapowiedziała, że resort będzie monitorował remont zgodnie z zapisami protokołu polsko-litewskiej grupy ekspertów ds. zachowania dziedzictwa kulturowego, który został przyjęty w 2016 r.

PAP/RIRM

drukuj