fot. flickr.com

Rosja krytykowana przez NATO za rakiety w obwodzie kaliningradzkim

NATO skrytykowało rozmieszczenie przez Rosję przeciwokrętowych pocisków rakietowych w obwodzie kaliningradzkim, określając jej działania jako „agresywną militarną pozę”. Sojusz wezwał do dialogu mającego prowadzić do przeciwdziałania eskalacji napięć.

Kmdr por. rez. dr Bohdan Pac zaznacza, że Polska w obliczu rosyjskich działań powinna konsekwentnie realizować ustalenia z lipcowego szczytu NATO.

– W tej chwili z obwodu kaliningradzkiego Federacja Rosyjska zrobiła taki „lotniskowiec, najeżony uzbrojeniem”. Ma on działać odstraszająco na całą Europę Środkową i na całe NATO. Niemniej jednak, my ze swojej strony, nie powinniśmy ulegać żadnej panice, należy realizować wszystkie postanowienia, które zostały zaaprobowane przez szczyt NATO, czyli rozwinąć grupy batalionowe i brygadę amerykańską w Europie Środkowej, to jest pierwsza sprawa. Druga sprawa – nasze siły zbrojne powinny przedefiniować pewne priorytety dotyczące rozwoju i modernizacji sił zbrojnych – ocenia Bohdan Pac.

O rozmieszczeniu przeciwokrętowych zestawów rakietowych Bastion w obwodzie kaliningradzkim, poinformowały we wtorek rosyjskie media. Według opinii jednej z rosyjskich telewizji umożliwi to zablokowanie okrętom potencjalnego przeciwnika wyjścia z cieśnin Duńskich na Bałtyk.     Dodatkowo pozwoli to również na objęcie zasięgiem celów na terytorium Polski.

RIRM

 

drukuj