fot. PAP/EPA

Przewodnicząca KE oraz szef RE podpisali umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podpisali umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

O tym, że Bruksela udzieliła zgody na wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

– Charles Michel i ja właśnie podpisaliśmy umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, otwierając drogę do jej ratyfikacji przez Parlament Europejski – napisała Ursula von der Leyen.

Wczoraj europosłowie z komisji spraw konstytucyjnych przeważającą większością głosów zarekomendowali poparcie umowy, choć wyrażali żal z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Także wczoraj swój podpis na dokumencie, który pozwala Wielkiej Brytanii opuścić Unię, złożyła królowa Elżbieta II.

Aby wyjście Zjednoczonego Królestwa ze struktur Unii Europejskiej stało się faktem, potrzeba jeszcze ratyfikacji ze strony Parlamentu Europejskiego. Do tego ma dojść w najbliższą środę 29 stycznia. Następnie umowę zatwierdzą dyplomaci z państw członkowskich Unii.

Wielka Brytania opuści Wspólnotę 31 stycznia. Potem rozpocznie się  11-miesięczny okres przejściowy. I choć formalnie Zjednoczone Królestwo nie będzie już w Unii, to nadal będzie członkiem jednolitego rynku i unii celnej, będzie płaciło składki do unijnego budżetu i pozostanie związane unijnymi prawami.

TV Trwam News

drukuj