By Columbano Bordalo Pinheiro (1910; generic design)Vítor Luís Rodrigues; António Martins-Tuválkin (2004; this specific vector set: see sources) - http://jorgesampaio.arquivo.presidencia.pt/pt/republica/simbolos/bandeiras/index.html#imgssee construction sheet., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=433235

Portugalia: Były prezydent wezwał seniorów do rezygnowania z respiratorów

Były prezydent Portugalii Antonio Ramalho Eanes wezwał obywateli tego kraju w wieku emerytalnym do rezygnowania z respiratorów w sytuacji zakażenia koronawirusem. „Jako starsi dajmy przykład” – zaapelował 85-letni polityk.

W środowym wieczornym wywiadzie dla telewizji RTP Eanes powiedział, że znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, podobnie jak wielu innych emerytów. Przypomniał, że według statystyk służby zdrowia zdecydowana większość ofiar śmiertelnych koronawirusa w Portugalii to seniorzy.

Antonio Ramalho Eanes, który był prezydentem Portugalii w latach 1975-1986, wezwał osoby starsze, aby przestrzegały zaleceń służb medycznych odnośnie epidemii, nie wychodziły z domów, a także aby były ofiarne.

„Jako starsi dajmy przykład. (…) Jeśli będzie to niezbędne w szpitalu, przekażmy respirator młodszemu pacjentowi, który ma żonę i dziecko” – powiedział były prezydent i generał portugalskiej armii w stanie spoczynku.

Ramalho Eanes wskazał, że seniorzy mogą być podczas epidemii osobami niosącymi „pozytywne przesłanie”.

„Jako ci, którzy wiele przeżyliśmy, z naszego doświadczenia wiemy, że i ten kryzys uda się pokonać” – dodał.

W ciągu ostatniej doby w Portugalii zmarły wskutek zakażenia koronawirusem 22 osoby. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wynosi już w tym kraju 209, a zakażonych – ponad 9 tys. Resort zdrowia zapowiedział w czwartek, że w najbliższych tygodniach przypadki zakażenia koronawirusem mogą przekroczyć liczbę 50 tys.

PAP

drukuj