Polskie służby ochraniały węgierską granicę

Polskie służby mundurowe aktywnie włączają się w ochronę granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Przez sześć tygodni policjanci i pogranicznicy z Polski wspierali swoich kolegów z Węgier na południowej granicy tego kraju.

Misja polskiej policji i straży granicznej na Węgrzech jest efektem porozumienia wypracowanego przez rządy państw Grupy Wyszehradzkiej – podkreśla Jerzy Jabłoński, zastępca dowódcy grupy współpracy międzynarodowej na Węgrzech.

– Nie zostali osamotnieni. Razem z nimi działamy na rzecz bezpieczeństwa w Europie oraz zatrzymania fali nielegalnych imigrantów – zaznacza komisarz Jerzy Jabłoński.

Granica węgiersko-serbska była jednym z najczęściej wybieranych szlaków, którym nielegalni imigranci próbowali wedrzeć się do Europy. Stanowcze działania węgierskiego rządu ograniczyły falę nielegalnej migracji.

– W ubiegłym roku liczba migrantów była bliska 190 tys. Obecnie od 17 września liczba emigrantów, którzy chcieli przekroczyć – to ok. 600 osób. Uniemożliwiono im to dzięki pomocy kolegów z Polski i Czech – zwraca uwagę Gulyas Zsolt, zastępca komendanta głównego wojewódzkiej policji w Csongradzie.

Właśnie pod rozkazami pułkownika Gulyasa Zsolta byli polscy funkcjonariusze.

– Jeżeli jest potrzeba wsparcia, realizujemy zadania, które nam postawią węgierscy koledzy. Jeżeli trzeba działać w głębi kraju, udajemy się w głąb kraju, jeżeli trzeba podjąć działania pościgowe – również z węgierskimi kolegami realizujemy takie działania – mówi Zbigniew Golan, dowódca grupy współpracy międzynarodowej na Węgrzech

Polscy policjanci i pogranicznicy patrolowali granicę oraz zatrzymywali osoby, które próbowały ją nielegalnie przekroczyć. Wykorzystywali swój sprzęt oraz służyli w swoich mundurach. Zajmowali się też sprawdzaniem stanu ogrodzenia, które powstało na granicy oraz eskortą nielegalnych imigrantów, którzy przedostali się na terytorium Węgier – wyjaśnia porucznik straży granicznej Renata Mycio.

– Zabezpieczamy przemarsz ludzi, którzy wysiadają z busa lub autokaru i doprowadzamy ich do ogrodzenia. Odczytywane są w ich języku pouczenia. Po przekroczeniu ogrodzenia mogą udać się do zony, gdzie legalnie mogą ubiegać się o pobyt – wyjaśnia uczestnik misji por. SG Renata Mycio.

Misja polskiej policji i straży granicznej na Węgrzech rozpoczęła się 17 września i trwała sześć tygodni. Uczestniczyło w niej 25 policjantów i 25 funkcjonariuszy straży granicznej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj