fot. PAP/EPA

Płoną lasy Amazonii

Płoną lasy Amazonii. W akcję gaśniczą została zaangażowana brazylijska armia. Do walki z pożarami oddelegowano lotnictwo wojskowe i 44 tys. żołnierzy. Media informują o kilkuset nowych ogniskach pożarów.

Pożary w Amazonii wymknęły się spod kontroli. Dotychczas wykryto prawie 80 tysięcy ognisk pożarów, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Ich liczba cały czas rośnie.  Płoną rozległe obszary puszczy tropikalnej, która uważana jest za „płuca Ziemi”.

To zniszczenie naszego lasu, naszego życia i lekarstw, ponieważ Amazonka jest naszą matką, matką nas wszystkich. To powietrze, którym oddychamy. To „płuca świata” – wskazała miejscowy aktywista Teresa Correa.

O ratunek i modlitwę podczas wczorajszej modlitwy Anioł Pański apelował papież Franciszek.

– Wszyscy martwimy się ogromnymi pożarami, które wybuchły w Amazonii. Módlmy się, aby z zaangażowaniem wszystkich wkrótce zostały one ugaszone.  To płuco lasów jest niezbędne dla naszej planety – podkreślił Ojciec Święty.

Ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów. Wszystko po to, by powiększyć pastwiska i pola uprawne. Z kolei prezydent Brazylii o podpalenia oskarża ekologów z organizacji pozarządowych.

Amazona jest większa od Europy, jak można walczyć z kryminalnymi podpaleniami na takim obszarze? Nie mamy na to środków? – powiedział Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii.

Dla prezydenta Kolumbii obecne pożary to sygnał alarmowy. Dlatego zapowiedział, że we wrześniu zaproponuje na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ pakt regionalny, który w przyszłości chroniłby przed podobnym kataklizmem.

Chcemy pilotować pakt na rzecz zachowania środowiska naturalnego Amazonii między krajami, które dzielą między siebie terytorium tego obszaru – zapowiedział Ivan Duque Martinez, prezydent Kolumbii.

Sprawa pożarów w Amazonii była poruszania podczas szczytu G7. Światowi przywódcy zgodzili się pomóc krajom dotkniętym przez pożary.

TV Trwam News/RIRM

drukuj