fot. Karolina Sabaj

PE na razie nie zagłosuje nad pakietem mobilności

Transportowa kość niezgody, czyli tzw. pakiet mobilności został chwilowo zamrożony. Parlament Europejski podjął decyzję o odłożeniu zaplanowanego na środę głosowania w tej sprawie.

Niekorzystny z punktu widzenia Polski pakiet mobilności miał w środę trafić pod głosowanie w Parlamencie Europejskim. Miał trafić, jednak we wtorek późnym wieczorem przewodniczący Antonio Tajani zdjął punkt z porządku obrad, co zamroziło prace nad dyrektywą na kolejny miesiąc.

Teoretycznie jest jeszcze szansa na przyjęcie tego prawa na ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego w tej kadencji, ale sprawa jest już bardzo skomplikowana – tłumaczy europoseł Bolesław Piecha.

– To głosowanie zostało odłożone, natomiast sądzę, że nawet gdyby doprowadzono do głosowania przy najbliższej sesji, jego wyniki będą trudne do skonsumowania, bo po prostu, normalnie zabraknie czasu, by gruntownie to przedyskutować – wskazuje Bolesław Piecha.

To jednak nie jest w tym wszystkim największy problem. Europoseł wskazał na silny protekcjonizm.

– Widać wyraźnie, że jest duży protekcjonizm dużych państw europejskich – głównie chodzi o Francję i Niemcy – i koalicja mniejszych państw, które są za konkurencją, a nie ograniczaniem administracyjnym; tworzeniu odpowiednich administracji i przeszkód dla przedsiębiorczości chociażby w Polsce – podkreśla Bolesław Piecha.

Dlatego też – zdaniem europoseł Beaty Gosiewskiej – zamrożenie prac nad pakietem, to cios dla państw tzw. starej Unii.

– Zbliżają się wybory i rzeczywiście państwa tzw. starej Unii – a pamiętajmy, że rozkład sił w PE to ok. 50/50 i wynik głosowania trudno przesądzić – więc przed wyborami te państwa starają się pokazać swoim wyborcom, że coś robią, by zniszczyć tę konkurencję z Europy Środkowo-Wschodniej – tłumaczy Beata Gosiewska.

Co ciekawe, w środę, gdy już wiadomo było, że głosowanie zostało odłożone w czasie, w obronie pracowników delegowanych stanęła także opozycja.

– Jako sprawozdawca-cień byłam otwarta na każdą propozycję, ale nie mogę się zgodzić na ograniczenie swobód, na protekcjonizm i na ograniczenie konkurencji. To jest niegodne – akcentowała europoseł PO Elżbieta Łukacijewska.  

– Tu wcale nie chodzi o zmęczonych kierowców, tu chodzi o coś innego. Chodzi o ograniczenie dostępu do rynku tej części Europy, która okazała się w sektorze transportu międzynarodowego, przewozu dóbr i osób po prostu konkurencyjna – wskazywał europoseł SLD Bogusław Liberadzki.

Pakiet mobilności, pod płaszczykiem polepszenia warunków pracy, dzieli Europę na wschód i zachód. Jego zadaniem jest ochrona zachodnich firm. Jak to zazwyczaj bywa w Unii Europejskiej, pierwszeństwo ma polityka, a nie interes europejskich konsumentów, zwłaszcza polskich przewoźników.

Wioleta Czarnomska-Romańska/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl