fot. twitter.com/MSZ_RP/

Paryż: spotkanie szefów dyplomacji Polski, Francji oraz Niemiec

W Paryżu odbyły się rozmowy szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego: Polski, Francji i Niemiec. Było to pierwsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych w tym formacie od czterech lat.

 

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau relacjonował po obradach, że  spotkanie Trójkąta Weimarskiego to dobra okazja do rozmów reprezentantów różnych części Unii Europejskiej.

Wśród tematów rozmów minister Zbigniew Rau wymieniał wydarzenia na Białorusi.

– Zgadzamy się zarówno z diagnozą wydarzeń, jak i z konsekwencjami w reakcji Unii Europejskiej na wydarzenia w Białorusi. Reakcja ma podwójny charakter. Z jednej strony to są niezbędne sankcje na przedstawicieli tamtejszych władz. Z drugiej strony jest to tworzenie zachęty wizji programu gospodarczego dla – czego bardzo oczekujemy – demokratyzującej się Białorusi – powiedział minister Zbigniew Rau.

Minister Zbigniew Rau zaprosił do Polski swoich odpowiedników z Francji i Niemiec. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji podkreślał na wspólnej konferencji prasowej, że Trójkąt Weimarski to format, który pozwala pójść Europie naprzód.

Z kolei szef niemieckiej dyplomacji wskazał, że ci, którzy pogrzebali Trójkąt Weimarski, mają dowód, że Trójkąt jest nadal żywy i może być bardzo użyteczny.

 

RIRM

drukuj