fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

P. Poroszenko: siły ONZ mogłyby zakończyć konflikt w Donbasie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w czwartek, że wprowadzenie sił pokojowych ONZ na całe terytorium opanowanego przez prorosyjskich separatystów Donbasu mogłoby być przełomowym momentem w rozwiązaniu tego konfliktu.

Rosja ciągle dokonuje prowokacji, czyni przeszkody dla działalności misji monitoringowej OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) oraz dostarcza uzbrojenie i najemników. Rozmieszczenie na całym terytorium okupowanego Donbasu błękitnych hełmów ONZ byłoby przełomem w procesie pokojowego uregulowania konfliktu” – powiedział Petro Poroszenko, występując z dorocznym posłaniem na temat kierunków polityki wewnętrznej i zagranicznej w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy.

Prezydent podkreślił, że Rosja, jako państwo, które zaatakowało Ukrainę, nie może uczestniczyć w działaniach ewentualnej misji ONZ, a wspierani przez nią separatyści nie mają prawa głosu w dyskusji na ten temat.

Misja ta powinna kierować się zasadami obowiązującymi w operacjach pokojowych ONZ, które wykluczają zaangażowanie w nią państwa agresora i strony konfliktu. Nie może być także mowy o uzgadnianiu tej misji z rosyjskimi bojownikami. Praca nad tą inicjatywą nie może być także w żadnym razie podstawą dla odwołania sankcji wobec Rosji” – zaznaczył Petro Poroszenko.

PAP/RIRM

drukuj