fot. PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek zwrócił uwagę na duchowe znacznie pustyni

Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie Ojciec Święty Franciszek zwrócił uwagę na duchowe znacznie pustyni. Papież przypomniał, że przypadająca dziś Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu.

Ojciec Święty Franciszek zaznaczył, że jest to pielgrzymowanie podążające drogą Jezusa, który na początku swojej posługi przez czterdzieści dni usunął się na pustynię, aby modlić się i pościć. Papież zauważył, że pustynia jest miejscem ciszy, oderwania się od otaczającego nas zgiełku. To czas milczenia, by uczynić w duszy miejsce dla Słowa Bożego.

Ojciec Święty wskazał też, że pustynia jest miejscem samotności. Wezwał w tym kontekście, by dostrzec ludzi samotnych, starszych, opuszczonych, ubogich i odrzuconych. Na zakończenie Papież pozdrowił przybyłych pielgrzymów.

– Liturgia Środy Popielcowej uświadamia nam realizm naszej ziemskiej egzystencji. Pamiętaj, że jesteś prochem. Wzywa: <<Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!>> Niech czas Wielkiego Postu ożywi w was pragnienie życia Słowem Bożym i nadzieją zmartwychwstania. Modlitwa, post i jałmużna niech pomogą wam w nawróceniu serc i przygotują was do przeżywania Trudiuum Paschalnego, Tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Z serca wam błogosławię – mówił Ojciec Święty Franciszek. 

Podczas audiencji generalnej papież Franciszek wyraził też bliskość z osobami chorymi z powodu koronawirusa oraz z zajmującym się nimi personelem medycznym.

RIRM

drukuj