fot. wikipedia

Nowy sekretarz generalny ONZ: Uczyńmy z roku 2017 rok dla pokoju

Były portugalski premier Antonio Guterres, który w Nowy Rok przejął obowiązki nowego sekretarza generalnego ONZ, w okolicznościowym przesłaniu powiedział w niedzielę, że chce, by dzięki wysiłkowi wspólnoty międzynarodowej rok 2017 stał się „rokiem dla pokoju”.

Antonio Guterres pierwszego dnia po objęciu pieczy nad ONZ zaznaczył, że na sercu leży mu jedna kwestia: jak udzielić pomocy milionom ludzi, którzy wpadli w zasadzkę konfliktów? – pytał.

„W Nowy Rok proszę was wszystkich, by razem ze mną powziąć jedno postanowienie: zaangażujmy się tak, by pokój stał się naszym absolutnym priorytetem. Wszystko, co cenimy jako ludzka rodzina – godność i nadzieja, postęp i dobrobyt – zależy od pokoju. A pokój zależy od nas” – podkreślił nowy sekretarz generalny ONZ.

Antonio Guterres apelował do wszystkich o przyłączenie się do służby na rzecz pokoju.

– Uczyńmy z roku 2017 rok dla pokoju. Rok, kiedy my wszyscy: obywatele, rządy i przywódcy uczynimy wszystko, by przezwyciężyć różnice – zaznaczył polityk.

W niedzielę Antonio Guterres  zastąpił na stanowisku Koreańczyka Ban Ki Muna, który był sekretarzem generalnym ONZ przez dwie pięcioletnie kadencje od 2007 roku.

PAP/RIRM

drukuj