fot. PAP/EPA

Niemcy: zakończyła się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Budowa gazociągu Nord Stream 2 oraz kwestie kontroli zbrojeń – te tematy najczęściej pojawiały się podczas obrad w Monachium. W Niemczech zakończyło się największe na świecie spotkanie ekspertów ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, czyli Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Polskę reprezentowali minister Mariusz Błaszczak oraz minister Jacek Czaputowicz.

USA pod przywództwem Donalda Trumpa po raz kolejny stały się liderem – mówił wiceprezydent USA Mike Pence.

– Przybyliśmy tutaj, aby powiedzieć przywódcom, sojusznikom, partnerom i krajom na całym świecie, że Ameryka jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Ameryka po raz kolejny przewodzi na arenie światowej – zaznaczył Mike Pence.

Wiceprezydent USA skrytykował Nord Stream 2. Zaapelował, by państwa, które jeszcze tego nie zrobiły, zdystansowały się od tego projektu.

– Nie możemy zagwarantować obrony Zachodu, jeśli nasi sojusznicy uzależniają się od Wschodu – dodał Mike Pence.

Z kolei Angela Merkel broniła budzącego kontrowersje niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Niezależność UE od rosyjskiego gazu nie zależy od tego, czy ten rurociąg powstanie, czy nie – mówiła. 

– Cząsteczka rosyjskiego gazu to cząsteczka rosyjskiego gazu – nieważne, czy przybywa przez terytorium Ukrainy czy przez Morze Bałtyckie. Nikt nie chce, by budowa Nord Stream 2 doprowadziła do zwiększenia zależności UE od dostaw rosyjskiego gazu. Skoro rosyjski gaz wprowadziliśmy w znacznym zakresie podczas zimnej wojny, nie rozumiem, dlaczego obecnie czasy miałyby być na tyle gorsze, żebyśmy nie mówili o Rosji jako partnerze – stwierdziła Angela Merkel.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zarzucił UE, że „dała się wciągnąć w bezsensowną rywalizację z Rosją”. O Nord Stream 2 z amerykańskimi senatorami rozmawiał także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Zwróciłem uwagę, że pieniądze, które Rosja pozyskuje ze sprzedaży gazu, uzależniając Europę, wydaje przede wszystkim na zbrojenia. To paradoksalna sytuacja, kiedy za pieniądze partnerów z zachodu Europy Rosja się zbroi – mówił szef MON.

Minister Mariusz Błaszczak rozmawiał w Monachium także m.in. o zacieśnieniu współpracy wojskowej polsko – amerykańskiej. Wyraził uznanie dla inicjatywy amerykańskiego senatora dotyczącej wystąpienia do Pentagonu w sprawie oceny projektu „Fort Trump”, czyli ulokowania stałej amerykańskiej bazy w Polsce. Minister mówił, że w tej sprawie jest duże zrozumienie, szczególnie jeśli chodzi o Kongres, senacką komisję obrony, ale i w Izbie Reprezentantów. Udzielił również informacji, że naszemu krajowi zależy na wzmocnieniu relacji z USA dla bezpieczeństwa Polski, ale i całej wschodniej flanki NATO. W Monachium jednym z tematów była kwestia kontroli zbrojeń.  Rosyjski minister Siergiej Ławrow odniósł się do traktatu INF zawartego między USA i Rosją, dotyczącego „całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”.

– Prezydent Putin już kilka razy mówił o tym, że jesteśmy gotowi na negocjacje w sprawie przedłużenia obowiązywania traktatu INF. Wygasa on dopiero w 2021 roku, ale czas upływa bardzo szybko – mówił Siergiej Ławrow.

W obradach w Monachium wzięło udział 35 szefów państw i rządów, a także około 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl