PAP/EPA

MTK uniewinnił b. prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Laurenta Gbagbo

Międzynarodowy Trybunał Karny oczyścił we wtorek byłego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, Laurenta Gbagbo, ze wszystkich zarzutów zbrodni wojennych i nakazał natychmiastowe jego zwolnienie. Był on pierwszym byłym przywódcą, który był sądzony przez MTK.

Przewodniczący składu sędziowskiego Cuno Tarfusser wyjaśnił, że prokuratura nie zdołała przedstawić wystarczających dowodów winy Gbagbo oraz sądzonego wraz z nim Charlesa Ble Goude’a, byłego ministra ds. sportu i młodzieży oraz bliskiego sojusznika byłego prezydenta.

„Większość uznała, że prokuratura nie zdołała udowodnić, że istniał plan utrzymania pana Gbagbo u władzy, który uwzględniał popełnianie zbrodni przeciwko ludności cywilnej” – oświadczył Tarfusser.

Gbagbo był oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości – w tym morderstwa, gwałty i tortury – w związku z falą przemocy, która wybuchła po wyborach prezydenckich z 2010 r. Gbagbo odmówił wówczas uznania zwycięstwa swojego rywala Alassene’a Outtary. W czasie walk, które trwały od grudnia 2010 do kwietnia 2011 r. zginęło około 3000 osób, a pół miliona musiało opuścić swoje domy, uciekając przed przemocą. Trwające wówczas starcia uznawane są za jedne z najbrutalniejszych w historii Wybrzeża Kości Słoniowej.

Prokuratura przekonywała, że Gbagbo chciał się za wszelką cenę utrzymać u władzy, a jednym z elementów jego planu były ataki na ludność cywilną. 73-letni Gbagbo nie przyznawał się do winy, przekonując, że zarzuty postawiono mu z powodów politycznych.

„Nie ma potrzeby, aby obrona przedstawiała dalsze dowody, ponieważ prokuratura nie zdołała wystarczająco udowodnić zarzutów” – dodał sędzia Tarfusser. Prokuratura może jednak odwołać się od wyroku.

Gbagbo – prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej od października 2000 do aresztowania w kwietniu 2011 r. – jest pierwszym byłym przywódcą, który stanął przed mającym siedzibę w Hadze trybunałem. Fakt, że został on oczyszczony z zarzutów, media określają jako kolejną dużą porażkę prokuratorów MTK. W ostatnich latach trybunał zwolnił m.in. byłego wiceprezydenta Demokratycznej Republiki Konga Jean-Pierre’a Bembę, bo nie udowodniono mu zarzutu zbrodni wojennych, a zarzuty wobec prezydenta Kenii Uruhu Kenyatty zostały oddalone. Ogólnie w ciągu niespełna 17 lat funkcjonowania MTK tylko trzy osoby zostały ostatecznie skazane za zbrodnie wojenne.

PAP/RIRM

drukuj