fot. PAP/EPA

Mike Pompeo kontynuuje podróż po Europie Środkowo-Wschodniej

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo kontynuuje swoją podróż po Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś szef amerykańskiej dyplomacji odwiedza Słowenię. Od wtorku przebywał w Czechach. 

Czechy były pierwszym etapem podroży sekretarza stanu USA do Europy. W trakcie dwudniowej wizyty Mike Pompeo spotkał się z prezydentem kraju Milošem Zemanem i premierem Andrejem Babiszem.

Szef amerykańskiej dyplomacji dziękował Czechom za ich trwały sojusz. Jak mówił, Czesi i Słowacy w 1989 roku walczyli o te same wartości, co amerykańscy żołnierze wyzwalający w 1945 roku zachodnią Czechosłowację. Przemawiając w czeskim Senacie Mike Pompeo zaznaczył, że Chiny są pod niektórymi względami trudniejszym przeciwnikiem, niż był ZSRR podczas zimnej wojny. Chodzi o uwikłanie Komunistycznej Partii Chin w życie polityczne, gospodarcze i społeczne Zachodu.

– Czechy to wspaniałe miejsce. Podobnie jak wiele innych wolnych narodów na tym kontynencie i na całym świecie, także tutaj zaczęto dostrzegać wyzwania, jakie Komunistyczna Partia Chin stawia naszym ciężko wywalczonym wolnościom – powiedział Mike Pompeo, sekretarz stanu USA.

Mówiąc z kolei o Rosji, szef amerykańskiej dyplomacji zaznaczył, że Moskwa poprzez dezinformację i ataki informacyjne stara się podważyć bezpieczeństwo i demokrację w Czechach.

– Dlatego przyjechałem tu dzisiaj, aby przypomnieć Czechom, że pracujemy, że jesteśmy gotowi wesprzeć was, jeśli te kraje będą próbowały was zastraszyć, będziemy obok was – wyjaśnił Mike Pompeo.

Dziś szef amerykańskiej dyplomacji odwiedza Słowenię, jutro będzie w Austrii. W Polsce złoży wizytę 15 sierpnia, gdzie weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej. Tego dnia dojdzie także do podpisania polsko-amerykańskiej umowy wojskowej.

 

TV Trwam News

drukuj