fot. wikipedia

Libia: na plaży w Zuwarze znaleziono ciała 16 migrantów

Ciała 16 migrantów znaleziono na plaży w Zuwarze, w zachodniej Libii. Ofiary zginęły w czasie próby przedostania się do Europy przez Morze Śródziemne – poinformował w niedzielę libijski Czerwony Półksiężyc.

Nie byliśmy w stanie potwierdzić narodowości ofiar, które najwyraźniej utonęły po przewróceniu się ich łodzi. Żadna z tych osób nie miała przy sobie dokumentów – powiedział rzecznik organizacji Chamis el-Busefi.

Przemytnicy ludzi korzystają z chaosu panującego w Libii od rewolty, która obaliła reżim Muammara Kadafiego w 2011 roku. Większość łodzi z migrantami wypływa z zachodniej części kraju; do wybrzeży Włoch dzieli ich ok. 300 kilometrów.

W czerwcu na plażach Zuwary znaleziono 117 ciał migrantów, z których 70 proc. stanowiły kobiety. W grupie tej było też kilkoro dzieci.

Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) od początku roku na Morzu Śródziemnym w czasie przeprawy do Europy śmierć poniosło lub zaginęło co najmniej 3,8 tys. ludzi. To bezprecedensowo wysoki bilans – podkreślił rzecznik UNHCR William Spindler.

PAP/RIRM

drukuj