fot. flickr.com

Korea Płn. do USA: „Drogo zapłacicie” za krytykę

Korea Płn. oświadczyła, że Waszyngton „drogo zapłaci” za krytykę jej polityki w dziedzinie praw człowieka oraz, że jego „złośliwe słowa” tylko wzmagają napięcie na Półwyspie Koreańskim.

Jak informuje oficjalna agencja prasowa KCNA, rzecznik północnokoreańskiego MSZ ostrzegł, że jeśli Stany Zjednoczone „ośmielą się” krytykować system rządów Korei Północnej, powołując się na problemy praw człowieka, to „drogo za to zapłacą”.

Oświadczenie MSZ jest pierwszym od czasu publicznego wezwania Pjongjangu przez specjalnego wysłannika USA do Korei Północnej Stephena Bieguna, aby powrócił do stołu rokowań.

Pjongjang nie zareagował dotychczas bezpośrednio na wezwanie Bieguna.

Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło w ubiegłą środę „długotrwałe i wciąż trwające” naruszenie praw człowieka w Korei Północnej. Wśród sponsorów rezolucji było kilkadziesiąt krajów, w tym USA. Wysłannik Pjongjangu odrzucił rezolucję.

Korea Północna wielokrotnie wzywała Waszyngton do „porzucenia wrogiej polityki”, od czego uzależnia wznowienie rozmów na temat denuklearyzacji półwyspu.

Według ekspertów Pjongjang, który dokonał ostatnio serii prób rakietowych, przygotowuje się do testu międzykontynentalnej rakiety balistycznej, co groziłoby bezpośrednią konfrontacją ze Stanami Zjednoczonymi.

PAP

drukuj